- REKLAMA -
Galeria SztukiKultura

Andrzej Szadkowski z Grand Prix Konkursu Sztuki Złotniczej

Po najwyższy laur sięgnął w tym roku uznany polski artysta-złotnik, Andrzej Szadkowski, którego praca o wymownym tytule „Bolesny dotyk czasu” nawiązuje do wojny na Ukrainie. Szadkowski został uhonorowany Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz otrzymał 1 kg srebra. Rok temu mieliśmy okazję zwiedzać jego wystawę indywidualną podczas Legnickiego Festiwalu SREBRO w Muzeum Miedzi.

Ceremonia wręczenia nagród  30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”  odbyła się w sobotni wieczór podczas kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Wydarzenie przyciągnęło artystów i miłośników biżuterii artystycznej, sprawiając, że oczy europejskiego środowiska złotniczego skierowane były na Legnicę. Jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” złożone z autorytetów w dziedzinie biżuterii artystycznej w składzie: Sofia Björkman, Miroslav Cogan, Sławomir Fijałkowski, NastyaIvlieva i Małgorzata Kalińska oceniło 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów. Fundatorem srebrnego granulatu, który trafił w ręce artystów jest KGHM Polska Miedź S.A., który Legnicki Festiwal SREBRO wspiera nie po raz pierwszy.

Druga nagroda trafiła w ręce Rudolfa M. Sheffolda z Niemiec, który do Konkursy zgłosił zachwycającą precyzją wykonania broszę zatytułowaną „Wiosna”, wykonaną ze stali nierdzewnej. Artysta również otrzymał srebrny granulat. Trzecia nagroda – prezydenta Legnicy, jak również srebro, otrzymała Agnieszka Działo-Jabłońska, za broszę „Kolory miłości dotykiem malowane”. Nagroda Galerii Sztuki powędrowała do Petera Machaty ze Słowacji, a Srebrna Ostroga – nagroda specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej wraz z kilogramem srebra – do Zhipeng’a Wanga, który w Legnicy zaprezentował zestaw pierścieni wykonanych z herbaty i kawy.

Oprócz nagród przyznanych przez jury, artyści zostali wyróżnieni także nagrodami pozaregulaminowymi od sponsorów i partnerów Festiwalu: Galerii YES z Poznania, Galerii MYDAYBYDAY z Rzymu, Międzynarodowe targi Inhorgenta z Monachium, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska, Stowarzysznie Twórców Form Złotniczych, Magazyn Lost in Jewellery oraz firmy: Hopea i Usługi Odlewnicze.

Wystawa pokonkursowa w Galerii Sztuki będzie dostępna jeszcze do 30 czerwca 2022 r. Wstęp wolny. Szczegółowy program Festiwalu na stronie silver.legnica.eu.

Legnicki Festiwal SREBRO został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Festiwal zrealizowano również dzięki finansowemu wsparciu Prezydenta Miasta Legnicy.

Andrzej Szadkowski

Urodził się 4 czerwca 1947 roku w Zgierzu. Studia odbywał w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1966-1972. Dyplom z wyróżnieniem z projektowania odzieży uzyskał u st. wykł. Wandy Borowskiej, z kolei dyplom z biżuterii otrzymał u doc. Leny Kowalewicz-Wegner. W 1995 roku uzyskał tytuł profesora. W latach 1972-2015 roku zatrudniony w macierzystej uczelni, obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W 2002 r. założył Katedrę Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru i do 2008 r. był jej kierownikiem.

W latach 2005-2012 pełnił funkcję Prorektora ds. Nauki. Wypromował 13 doktorów, opracował 8 recenzji w przewodach habilitacyjnych i 8 opinii w postępowaniach o tytuł profesora. Jest promotorem około 95 dyplomów magisterskich. Od 2015 roku zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów (kierunek Wzornictwo) Politechniki Łódzkiej.

Brał udział w ponad 380 wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych, 11 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, a także w sympozjach zagranicznych. Pisał artykuły do AURII, POLSKIEGO JUBILERA, ZEGARKÓW I BIŻUTERII, SZTUKI ZŁOTNICZEJ i magazynu SCHMUCK oraz liczne teksty towarzyszące katalogom wystaw biżuterii artystycznej w Niemczech, Rosji i Polsce. Prowadził wykłady w ramach seminariów w Sankt Petersburgu, Kaliningradzie, Gdańsku, Warszawie, Sandomierzu i Legnicy. Był jurorem międzynarodowych konkursów w Lipsku, Sankt Petersburgu, Kaliningradzie, Neapolu, Warszawie, Gdańsku, Legnicy i Krakowie.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Źródło
Galeria Sztuki w Legnicy

Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button