Galeria SztukiKultura

Ambitne plany Galerii Sztuki w Legnicy na 2021 rok

Pomimo zamknięcia instytucji kultury oraz niejasnych perspektyw jego zniesienia, Galeria Sztuki pracuje na pełnych obrotach i wraz z rozpoczęciem nowego roku zaczyna realizację nowych planów wystawienniczych.

W Galerii Ring właśnie trwa montaż wystawy Jerzego Kosałki, która zostanie udostępniona wraz z ponownym otwarciem Galerii. Ekspozycja kultowego wrocławskiego artysty pt. „Dialogi – Alternatywna historia sztuki według Jerzego Kosałki” będzie pokazem kilkunastu obrazów, rzeźb, obiektów i instalacji, inspirowanych zarówno najbardziej znanymi motywami ze sztuki (Mona Lisa), jak i popkultury (coca-cola). Artysta, z charakterystycznym poczuciem humoru prowadzi z nimi (i za ich pomocą) pełen swady dialog. Nie zabraknie odwołań do społeczno-politycznych realiów, które Jerzy Kosałka komentuje z równie dużą dawką sarkazmu. To pokaz nie tylko sztuki współczesnej, ale i dystansu, krytycyzmu i autoironii, okraszonych nie pozostawiającym złudzeń komentarzem autora – informuje Maja Bielakowicz z Galeria Sztuki w Legnicy.

W styczniu Galeria zaprosi na oprowadzanie po wystawie online.

Organizatorzy zapraszają także na trwające i wciąż czekające na otwarcie dla publiczności „E-mocje!”, nawiązujące do tradycji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE. Spacer po ekspozycji można odbywać w tej chwili wyłącznie online – na platformie Kunstmatrix https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/3464019/e-mocje-e-motions. W przestrzeni trzech wirtualnych sal zapoznać się można z każdą z 71 prac, którym towarzyszą opisy i informacje o artystach. „E-mocje!” to, poza samą ekspozycją, program działań online, którego zapisy wciąż dostępne są na stronie internetowej Galerii. Są to: debata ekspertów na temat kondycji młodej sztuki, malarstwa w ogóle i realiów, w jakich funkcjonują młodzi twórcy, podkasty o sztuce i wirtualne wizyty w pracowniach artystów – uczestników PROMOCJI.

Co jeszcze czeka miłośników sztuki współczesnej w nowym roku? W marcu Galeria zaprosi na wystawę Karoliny Jaklewicz, wrocławskiej artystki, która po siedmiu latach powraca do Legnicy, kontynuując dalsze poszukiwania sensów w obrębie malarstwa balansującego na granicy abstrakcji, geometrii i metafizyki. Ojciec odchodzi to wystawa, która w symboliczny sposób rozprawia się nie tylko z ostatecznym rozstaniem z ojcem artystki, ale także z kulturą opartą na patriarchacie, dając pretekst do refleksji nad współczesnym krajobrazem społecznym.

Maj i czerwiec zdominuje z kolei Legnicki Festiwal SREBRO, na który z utęsknieniem czekają miłośnicy współczesnej biżuterii artystycznej. Organizatorzy wierzą, że w tym roku uda się zrealizować program imprezy stacjonarnie, w gronie artystów i miłośników małego designu z całego świata. Latem Galeria Sztuki będzie gościć wystawę Satyrykonu, na jesień zaś przypadnie odłożony o rok 30. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE. Zamknięciem roku będzie prezentacja twórczości i działalności Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz dorobku artystycznego jej pedagogów wszystkich pokoleń.

Mamy ogromną nadzieję na realizację wszystkich wydarzeń w formie tradycyjnej, stacjonarnej. Boleśnie odczuwamy zamknięcie instytucji dla zwiedzających. Brakuje nam spotkań na żywo, wernisaży, rozmów z artystami i odbiorcami sztuki. Tęsknimy za Wami! Wierzymy jednak, że rok, który właśnie się rozpoczął, będzie czasem powrotu do normalnego funkcjonowania. Niech będzie on też czasem głębszej refleksji na temat miejsca i roli sztuki w naszym życiu, a także bezpieczeństwa, zdrowia i pięknych podróży – życzy legniczanom Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki, wraz ze swoją załogą.

(źródło: UM Legnica)

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button