- REKLAMA -
KulturaTeatr Modrzejewskiej

9 stycznia II odcinek serialu teatralnego “5.0”

Już 9 stycznia miłośników teatru czeka kolejna uczta w postaci II odcinka serialu teatralnego Magdaleny Drab “5.0”, którego reżyserią zajął się Piotr Ratajczak. Spektakl będzie transmitowany na żywo wprost ze sceny im. Gadzickiego.

Teatr legnicki znany jest z tego, że w każdym temacie, gatunku i epoce czuje się jak ryba w wodzie. Nie unika drążenia tematów tabu, mierzenia się z przeszłością ale i przyszłością, I to właśnie przyszłości dotyczy “5.0”, serial teatralny Magdaleny Drab, jednej z najznakomitszych polskich dramatopisarek. Serial opiera się na coraz mocniejszej niepewności świata i jego jutra, na twierdzeniu Heraklita, że jedyną stałością w świecie jest zmiana.

Dlatego też w serialu zderzamy się z fantazjami, które, kto wie, być może za 20 lat mogą przekształcić się w naszą rzeczywistość. Stąd analizowanie świata w takich sferach jak eksploracja kosmosu i odwieczne pragnienie ekspansji ale też sfera miłości oraz relacji ze sztuczną inteligencją. Każdy z pięciu odcinków to inni bohaterowie i inna problematyka. Przyszłość może nas w tym serialu przerażać, ale na pewno nie wolno nam od niej odwracać głowy.

Mimo, że “5.0” bliskie jest  sci-fi to jednak nie zagrożenia o charakterze technologicznym wydają się kluczem do tej scenicznej opowieści. Prawdziwym problemem są: egoizm, pycha, brak empatii, skłonność do przemocy człowieka, który najwyraźniej nie udał się ziemskiemu ekosystemowi.  W efekcie rozwiązań problemów, których jest sprawcą, poszukuje na sposób właściwy totalitarnym dyktaturom. Przeludnienie? Wyśle się ludzi na Marsa. Nie przeżyją? Nie będą tego wiedzieć, ale użyźnią glebę dla przyszłości. Że to ludobójstwo? “Wybór jest prosty. Nie ma wyboru”. Kto będzie musiał umrzeć, by inni mogli przeżyć? Selekcję przeprowadzą algorytmy. Itd. Katastroficzna fantastyka? Gdyby nie gorzkie doświadczenia historyczne i to z całkiem nieodległego realu można by tak sądzić – napisał o tym serialu Grzegorz Żurawiński na stronie legnickiego teatru.

Czy można mieć marzenia, gdy przyszłość jest taka niepewna? Czy można planować coś więcej niż tylko same przeżycie do jutra? Na pewno spektakl dostarczy nam wielu pytań, ale możliwe że gdzieś między wierszami ukryje odpowiedzi na nie. Więc obejrzyjcie II odcinek serialu “5.0”, przyjrzyjcie się przyszłości i nie bójcie się marzyć. Więcej na https://wirtualnamodrzejewska.pl/

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 7

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button