- REKLAMA -
EdukacjaPWSZ Legnica

PWSZ im. Witelona bierze udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości

Trwa Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, w którym uczestniczy 170 państw. W tym obchodzonym w dniach 8 – 14 listopada, globalnym święcie przedsiębiorczości, Polskę reprezentuje m.in. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy.

W ramach działań związanych ze Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości, nasza Uczelnia połączyła siły z Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy i Agencją Rozwoju Regionalnego Arleg – mówi Ewa Karlińska z Biura Karier PWSZ im. Witelona w Legnicy.

Dzięki tej współpracy, studenci legnickiej Uczelni uczestniczyli w ciekawych zajęciach, mających wpływ na ich przyszłą, zawodową karierę. Mogli m.in. zapoznać się w punktach konsultacyjnych Arlegu z możliwościami, które daje realizowany właśnie program „Przedsiębiorczość Drogą do Aktywizacji Zawodowej Mieszkańców Dolnego Śląska”, oferujący środki finansowe na wsparcie osób w wieku 18 – 29 lat. 

Z kolei konsultanci Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy oferowali studentom bezpłatne badania poziomu kompetencji, za pomocą tzw. standaryzowanego testu, którego wyniki mogą być bardzo przydatne podczas ubiegania się o pracę.

Informacja o wynikach badań testowych, połączona z konsultacją z doradcą zawodowym, może być też dla studenta wskazówką do dalszego rozwoju zawodowego i zaplanowania kariery zawodowej – wyjaśnia Ewa Karlińska.

Jednym z działań, które legnicka Uczelnia zaproponowała studentom w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, był też udział w opracowanej przez Małopolski Instytut Kultury grze strategicznej „Chłopska Szkoła Biznesu”. Uczestnicy wcielili się w role XVIII-wiecznych rzemieślników: tkaczy, kowali i piekarzy, którzy produkują swoje towary, następnie próbują je sprzedać. 

Okazało się m.in., że zaplanowanie nawet dalekiej wyprawy handlowej, może być o wiele bardziej opłacalne niż działania na lokalnym rynku – mówi Ewa Karlińska.

Na potrzeby owych „wypraw”, studenci mieli do dyspozycji historyczną mapę Europy, z zaznaczonymi miastami.

Dzięki grze młodzi ludzie uczestniczyli w symulacji rzeczywistych mechanizmów rynkowych, poznali zasady funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, rozwinęli umiejętności prowadzenia negocjacji, nawiązywania kontaktów handlowych czy współpracy w grupie. Objęta m.in. patronatem „Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji” gra uczy wyznaczania celów, planowania działań, oceniania ryzyka i myślenia strategicznego, ale  pozwala też przećwiczyć podejmowanie decyzji pod presją czasu i zachowanie zimnej krwi w trudnych sytuacjach. 

Studentom gra bardzo się podobała. Przyznawali, że  przy okazji ciekawej zabawy rzeczywiście wiele się nauczyli – mówi Ewa Karlińska z Biura Karier PWSZ im. Witelona w Legnicy. 

Zwycięzcą w kategorii indywidualnej została Malwina Juszczak-Duda reprezentująca Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej, natomiast w kategorii grupowej wygrała reprezentacja Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez PWSZ im. Witelona w Legnicy, Kino Helios oraz Restaurację Mc Donalds.

Czy ten artykuł okazał się przydatny?
TakNie

Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button