- REKLAMA -
Collegium WitelonaEdukacja

Collegium Witelona zaprasza na wielki piknik wojskowy

Pokazy czołgu Leopard, wozu opancerzonego Rosomak, prezentacja sprzętu wojskowego nowej generacji, pokazy umiejętności żołnierzy i inne, wojskowe atrakcje czekają na tych, którzy w środę (26.04) przyjdą na dziedziniec Collegium Witelona (Legnica, ul. Sejmowa 5). Odbędzie się tam wielki piknik wojskowy, na który zapraszają Witelonka i Ministerstwo Obrony Narodowej. Wstęp wolny!

Największy od lat w regionie piknik wojskowy, organizowany wspólnie przez MON i legnicką uczelnię wyższą, odbędzie się na dziedzińcu Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w środę (26.04), w  godz. 10.00 – 15.00.

Rosomaki, Leopardy i najlepsi żołnierze

–  Atrakcji nie zabraknie –  zapewnia dr inż. Piotr Nadybski, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona.

– Jeśli chodzi o czołgi i wozy opancerzone, podczas pikniku wojskowego w Witelonce będzie można zobaczyć na żywo, z bliska, nowoczesne Leopardy i Rosomaki, które znane są większości osób głównie z mediów. Tymczasem, podczas pikniku wojskowego w Witelonce, te wyjątkowe pojazdy będzie można nie tylko obejrzeć z zewnątrz, ale też wejść do nich czy zobaczyć, jak manewrują nimi doświadczeni dowódcy. To rzadka okazja dla postronnych osób, ponieważ podczas większości pikników wojskowych w naszym kraju, czołgi czy wozy opancerzone można oglądać wyłącznie z zewnątrz, jak stoją zaparkowane. Tymczasem w Witelonce odbędą się też pokazy dynamiczne pojazdów wojskowych. Podczas pikniku wojskowego zapraszamy również na prezentacje umiejętności żołnierzy, m.in. w walkach wręcz, gdzie w szranki z żołnierzami będą mogli stanąć także goście wydarzenia. Zachęcamy też do spróbowania swoich sił w posługiwaniu się bronią na strzelnicach: wirtualnej i pneumatycznej, do przyjrzenia się „od środka” działaniu wojskowego centrum dowodzenia, poznania innych, wojskowych ciekawostek oraz skosztowania prawdziwej, żołnierskiej grochówki. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych, wstęp wolny. Zapraszamy w środę (26.04), w godz. 10.00 -15.00 na dziedziniec Collegium Witelona, ul. Sejmowa 5

– mówi Dziekan Piotr Nadybski.

Emocje podczas pikniku wojskowego w Witelonce zapowiadają się naprawdę duże: udział w wydarzeniu potwierdziły ważne dla obronności kraju, wytypowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej jednostki, m.in. 23 Pułk Artylerii, 10 Brygada Kawalerii Pancernej, 10 Pułk Dowodzenia czy Żandarmeria Wojskowa.

Dobra współpraca Uczelni z MON

Piknik wojskowy w Collegium Witelona, który odbędzie się w środę (26.04), jest finałem udanej współpracy Uczelni z Ministerstwem Obrony Narodowej. To właśnie Witelonkę MON wybrało w roku akademickim 2022/23 – jako pierwszą Uczelnię wyższą w kraju – do pilotażowego przeprowadzenia programu Akademia Cyber Mil, uświadamiającego o zagrożeniach w cyberprzestrzeni: związanych m.in. z korzystaniem z kont bankowych, social mediów czy innych obszarów internetu. Odbywające  się od jesieni ub. roku w Witelonce wykłady, prowadzone przez najlepszych w kraju specjalistów, zajmujących się cyberbezpieczeństwem, wskazanych przez MON, skierowane były m.in. do studentów kierunków związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym  i informatyką.

2023 piknik wojskowy cybermilk plakat b

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button