AktualnościLegnica 112

“Zwolnij – masz jedno życie”. Niedzielna akcja legnickiej drogówki

„Zwolnij – masz jedno życie” – akcję pod takim hasłem przeprowadzą w niedzielę od godziny 6:00 do 22:00 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

W ramach tej akcji policjanci kontrolować będą prędkość na drogach naszego powiatu, a ich pracę będą wspomagały wideorejestratory oraz radarowe mierniki prędkości. To wszystko po to, by wyeliminować z ruchu kierowców przekraczających prędkość oraz zapobiegać wypadkom drogowym poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego.

Od początku czerwca na drogach powiatu legnickiego doszło do czterech wypadków drogowych. Pomimo apeli nawołujących do przestrzegania prędkości, komunikatów, czy licznych działań policyjnych, w dalszym ciągu wielu kierujących pojazdami przekracza dozwoloną prędkość. Dlatego to głównie na kontroli prędkości skupią się policjanci podczas niedzielnej akcji “Zwolnij – masz jedno życie”.

Policjanci zapowiadają jednak, że oprócz kontroli prędkości, podczas działań policjanci będą sprawdzać też stan trzeźwości kierujących, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, sprawność techniczną pojazdów oraz przestrzeganie innych przepisów ruchu drogowego. Warto zatem zwolnić, tym bardziej że przesadzanie z prędkością może skutkować nawet utratą prawa jazdy na okres 3 miesięcy

– W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku m.in. rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące – przypomina sierż. szt. Jagoda Ekiert z legnickiej policji.

Oczywiście warto też pamiętać o karach w postaci mandatów i punktów karnych:

• do 10 km/h – do 50 zł, (0 punktów karnych);
• o 11 – 20 km/h – od 50 do 100 zł, (2 punkty);
• o 21 – 30 km/h – od 100 do 200 zł, (4 punkty);
• o 31 – 40 km/h – od 200 do 300 zł, (6 punktów);
• o 41 – 50 km/h – od 300 do 400 zł, (8 punktów);
• o 51 km/h i więcej – od 400 do 500 zł (10 punktów).

Foto: legnica.policja.gov.pl

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button