- REKLAMA -
AktualnościFinanse

Zmiany w podatku miedziowym. Do samorządów popłyną duże pieniądze

Wprowadzenie zmian w podatku od wydobycia niektórych kopalin, w tym miedzi, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej tuż po posiedzeniu rządu. Dzięki tym zmianom podatek ten zostanie obniżony poprzez darowiznę na rzecz samorządu, która maksymalnie może wynieść 5 proc. podatku.

To doskonała wiadomość dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego, jako że KGHM jest obecnie jedynym płatnikiem tego podatku. Danina ta została wprowadzona w roku 2012 przez rząd PO i PSL-u a przedmiotem opodatkowania jest wydobycie miedzi oraz srebra (metali, a nie rud tych metali). Podatek ten to naprawdę duże pieniądze – tylko w pierwszym półroczu tego roku KGHM z tego tytułu odprowadził do kasy państwowej grubo ponad miliard złotych, czyli o wiele więcej niż z dywidendy.

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na swojej stronie “celem tej regulacji jest wprowadzenie możliwości obniżenia kwoty podatku od wydobycia niektórych kopalin o dokonane darowizny na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze jest prowadzona działalność wydobywcza. Ideą rozwiązania przewidzianego w projekcie jest wzmocnienie związku (więzi) przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem ww. kopalin z miejscem prowadzenia jego działalności”.

W projekcie ustawy zapisano, iż “zakłada się wprowadzenie do ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin regulacji umożliwiającej odliczenie od tego podatku darowizn przekazanych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego (gminy, powiatu lub województwa), na terenach których prowadzona jest działalność wydobywcza podlegająca opodatkowaniu. Przewiduje się, iż kwota odliczenia nie będzie mogła przekroczyć 5% podatku z tytułu wydobycia niektórych kopalin. Stosownego odliczenia dokonywać się będzie w deklaracji składanej za miesiąc, w którym dokonano darowizny” – informuje strona KPRM.

Na konferencji prasowej premier Morawiecki wskazał posłów Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztofa Kubowa i Adama Lipińskiego, jako tych którzy mają najwięcej zasług w doprowadzeniu do tych zmian. Modyfikacje podatku miedziowego oznaczają, że po ich wejściu w życie samorządy terytorialne funkcjonujące na terenie Zagłębia Miedziowego mogą się spodziewać napływu wartkiego strumienia pieniędzy – nawet 400 mln złotych w ciągu jednej kadencji.

 

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button