Aktualności

Zmarł kard. Henryk Gulbinowicz, były metropolita wrocławski

W wieku 97 lat zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz, były metropolita wrocławski. Duchowny trafił 9 listopada do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, gdzie lekarze do samego końca walczyli o jego życie.

Kardynał Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 w Wilnie. Był doktorem teologii, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie w latach 1968–1970 a w latach 1970–1976 administratorem apostolskim w Białymstoku. Od 1976 roku aż do 2004 arcybiskup Gulbinowicz pełnił funkcję metropolity wrocławskiego (od 1985 roku jako kardynał prezbiter). Od 2004 był arcybiskupem seniorem archidiecezji wrocławskiej.

3 lutego 1995 ówczesny prezydent Lech Wałęsa nadał kardynałowi Gulbinowiczowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, natomiast prezydent Lech Kaczyński 17 października 2008 odznaczył metropolitę wrocławskiego Orderem Orła Białego. Oprócz wielu innych odznaczeń kardynał Gulbinowicz nosił też wiele honorowych tytułów, takich jak tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia czy Honorowego Obywatela Dolnego Śląska.

W maju 2019, po emisji dokumentu “Tylko nie mów nikomu”, nakręconego przez braci Sekielskich, kardynał został publicznie oskarżony o to, że w 1990 napastował seksualnie 15-letniego ucznia Niższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Legnicy. Wszczęto w związku z tym najpierw kościelne postępowanie wyjaśniające, a następnie dochodzenie kanoniczne, prowadzone przez kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa metropolitę warszawskiego.

W związku z tymi oskarżeniami 6 listopada 2020 Stolica Apostolska zarządziła wobec hierarchy zakaz uczestnictwa w celebracjach i spotkaniach publicznych, zakaz używania insygniów biskupich, pozbawiła go też prawa do nabożeństwa pogrzebowego oraz pochówku w katedrze.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button