AktualnościInwestycje drogowe

Wykonawca rusza z dokończeniem budowy S3 Kaźmierzów – Lubin

Po zimowej przerwie na plac budowy wraca wykonawca budujący drogę ekspresową S3 na odcinku od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ, długości prawie 14,5 km. To ostatni brakujący odcinek S3 pomiędzy Bolkowem w województwie dolnośląskim a Szczecinem w województwie zachodniopomorskim. 

Wykonawca podczas przerwy zimowej, czyli od 23 grudnia do 15 marca, nie wykonywał robót w terenie, co nie oznacza że próżnował. Ten czas został wykorzystany na tzw. prace przygotowawcze takie jak np. zatwierdzenie Programu Robót, Planu Płatności, wykonanie projektu wykonawczego, uzgodnienia z Inżynierem Kontraktu czy podpisywanie umów z podwykonawcami.

Teraz, po finalizacji prac przygotowawczych, wykonawca może przystąpić do prac zasadniczych w terenie. W pierwszej kolejności zostanie przełożony ruch z drogi tymczasowej, na co najmniej jedną jezdnię trasy głównej S3 pomiędzy węzłami Polkowice i Lubin Północ. Potem wykonawcy zostanie realizacja ok. 25 proc. prac przewidzianych w pierwotnym kontrakcie. To oznacza, że wykonawca będzie musiał m.in. dokończyć budowę drogi ekspresowej (na odcinku Kaźmierzów – Polkowice 2 jezdnie po 2 pasy ruchu i pasy awaryjne, na odcinku Polkowice – Lubin Północ 2 jezdnie po 3 pasy ruchu i pasy awaryjne ) oraz węzły Kaźmierzów, Polkowice i Lubin Północ.

Ponadto do zadań wykonawcy będzie należało dokończenie budowy 25 obiektów inżynierskich, wykonanie systemów odwodnienia i urządzeń ochrony środowiska. Wykonawca będzie musiał uzyskać również decyzję o pozwoleniu na użytkowanie i oddać trasę do ruchu. Przypomnijmy, że tą drogą mieliśmy pojechać już w roku 2018, jednak nastąpiły opóźnienia w realizacji harmonogramu prac przez ówczesnego wykonawcę, czyli konsorcjum firm, z Salini Polska jako liderem. Miały też miejsce opóźnienia w płaceniu podwykonawcom, co 29 kwietnia 2019 r. zaowocowało rozwiązaniem umowy przez GDDKiA.

Konieczne było rozpisanie nowego przetargu na dokończenie brakującego odcinka drogi ekspresowej S3. 3 października 2019 r. ogłoszono, że najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm: Mota-Engil Central Europe (lider), Masfalt oraz Drogomex (partnerzy) i tym samym wybrano je do realizacji inwestycji. Wartość umowy to ok. 228,4 mln zł.  Zakończenie robót przewidziane jest w II kwartale 2021 r.

mapka kaźmierzów lubin
GDDKiA Wrocław

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 7

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button