- REKLAMA -
Aktualności

Wchodzą w życie nowe przepisy. Będzie przerwa w wydawaniu paszportów

13 listopada br. wejdzie w życie nowa ustawa o dokumentach paszportowych, zostanie również uruchomiony Rejestr Dokumentów Paszportowych. Związku z tym we wszystkich organach paszportowych w okresie od 8 listopada godz. 14:00 do 13 listopada 2022 r., nie będą przyjmowane wnioski o wydanie paszportu. W legnickim oddziale terenowym przerwa obowiązywać będzie od 8 listopada 2022 r. od godz. 11.00 do 10 listopada 2022 r.

Jeśli złożyliśmy wniosek o paszport a jeszcze go nie odebraliśmy, to powinniśmy się pospieszyć. W dniach od 8 do 13 listopada żaden z organów paszportowych nie wyda nam tego dokumentu. Nie będzie także możliwe składanie nowych wniosków o nowy paszport.

Na Dolnym Śląsku przerwa w wydawaniu paszportów oraz przyjmowaniu wniosków o nowe dokumenty będzie realizowana w dwóch etapach. I tak w dniach od 7 listopada 2022 r. do 10 listopada 2022 r. nie zostaniemy obsłużeni w terenowych punktach paszportowych w Bogatyni, Dzierżoniowie, Głogowie, Kłodzku, Lubinie, Polkowicach, Trzebnicy oraz w Ząbkowicach Śląskich.

Natomiast w największych miastach Dolnego Śląska, czyli Wrocławiu, Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze przerwa trwać będzie 8 listopada 2022 r. od godz. 11.00 do 10 listopada 2022 r. Wznowienie działania systemu zaplanowano na 14 listopada br.

Wdrożenie nowego systemu paszportowego wiązać się będzie z wprowadzeniem licznych udogodnień. Po jego uruchomieniu nie będzie trzeba już wypełniać papierowego wniosku, choć nadal trzeba będzie przyjść osobiście do urzędu. Wniosek paszportowy będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez obywatela na specjalnym urządzeniu. Obniżona zostanie także granica wiekowa wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności. Będą otrzymywać je dzieci już od ukończenia 12 roku życia.

Dodatkowo posiadacze paszportów zyskają dostęp do takich e-usług jak weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie danych przetwarzanych w rejestrze, czy zgłoszenie utraty skutkujące unieważnieniem paszportu. A jeśli nowy paszport będzie do nas wysłany pocztą, będziemy musieli potwierdzić jego odbiór w systemie po otrzymaniu listu poleconego z paszportem. Potwierdzenie odbioru będzie konieczne, żeby „aktywować” nowy paszport.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button