- REKLAMA -
AktualnościInwestycje drogowe

Warianty rozbudowy/budowy A4. Ruszają konsultacje

Autostrada A4 na odcinku między Wrocławiem a Krzyżową, to jedna z najbardziej obciążonych dróg w całej Polsce. Nic więc dziwnego, że korki czy tragiczne w skutkach wypadki są tutaj na porządku dziennym, na co duży wpływ ma m.in. brak pasa awaryjnego (występuje on tylko na krótkich odcinkach) czy brak Miejsc Obsługi Podróżnych, a także geometria węzłów która w wielu przypadkach nie jest dostosowana do standardów autostradowych. Sytuację ma zmienić przebudowa (dobudowanie pasa awaryjnego), bądź budowa nowej autostrady od podstaw.

Już 9 marca ruszają spotkania informacyjne związane z realizacją dokumentacji dla zadania dot. opracowania Studium Korytarzowego wraz z analizą techniczno – ekonomiczno – logistyczną rozbudowy/budowy autostrady A4 na odcinku Wrocław – Krzyżowa. Na tych spotkaniach zaprezentowane i omówione zostaną propozycje wstępnych korytarzy przebiegu autostrady A4 Wrocław-Krzyżowa. Odbędą się one na terenie wszystkich powiatów przez które zaplanowano wstępne warianty przebiegu korytarzy autostrady A4 na odcinku Wrocław-Krzyżowa.

W naszym mieście odbędą się one 16 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego (Pl. Słowiański 1), w godzinach między 9.00 a 11.00  a prezentowane informacje dotyczyć będą mieszkańców nie tylko Legnicy, ale też Chojnowa, Krotoszyc, Legnickiego Pola, Rui, Kunic, Miłkowic oraz Prochowic.

Jeśli chodzi o nasz region, to spotkania zaplanowano 12 marca br. (godz. 14.00 – 16.00) w Starostwie Powiatowym w Złotoryi (Pielgrzymka, Zagrodno, Złotoryja, Świerzawa), 13 marca br. (godz. 09.00-11.00) w Starostwie Powiatowym w Bolesławcu (Gromadka, Warta Bolesławiecka, Bolesławiec) oraz tego samego dnia w Urzędzie Gminy w Lubinie, w godz 14.00 – 16.00. Terminy spotkań w powiatach jaworskim i świdnickim są na etapie uzgodnień.

Przypomnijmy, że na chwile obecną opracowano studium korytarzowe rozbudowy/budowy autostrady A4, które uwzględnia trzy proponowane korytarze:

Wariant 1 – Rozbudowa istniejącej autostrady A4 w następujący sposób: budowa jednej jezdni (3 pasy ruchu + pas awaryjny) równolegle do istniejącej A4, po wcześniejszej przebudowie węzłów i budowie nowych obiektów inżynierskich, następnie przełożenie ruchu na wybudowaną nitkę, rozbiórka starej nawierzchni i budowa drugiej nitki (3 pasy ruchu + pas awaryjny).

Wariant 2 – Budowa A4 w nowym korytarzu przebiegającym stroną południową od np. węzła Wrocław Wschód do węzła z istniejącą A4 np. na wysokości Legnicy (z uwzględnieniem budowanej S3) i rozbudowa A4 po śladzie na odcinku Legnica – Krzyżowa (zgodnie z wariantem 1). Na istniejącym ciągu A4 (na długości odcinka, który byłby zastąpiony nowym przebiegiem) przeanalizowanie wyburzenia obiektów inżynierskich i budowy nowych obiektów, bądź budowy skrzyżowań jednopoziomowych.

Wariant 3 – Budowa A4 w nowym korytarzu przebiegającym stroną południową od np. węzła Wrocław Wschód do węzła Krzyżowa, a na istniejącym ciągu A4 przenalizowanie wyburzenia obiektów inżynierskich i budowy nowych obiektów, bądź budowy skrzyżowań jednopoziomowych.

Wariant trzeci jest dla Legnicy najmniej korzystny, gdyż w zamierzeniu przebieg nowej A4 zostanie znacznie odsunięty od Legnicy, odcinając nasze miasto od tej trasy. Z drugiej jednak strony A4 w tym wariancie lepiej skomunikuje wielkie i wciąż dalekie od tej sieci miasta jak Wałbrzych czy Jelenia Góra.

Przypomnijmy, że autostrada A4 stanowi kręgosłup układu komunikacyjnego Dolnego Śląska. Należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego sieci TEN-T oraz jest częścią drogi międzynarodowej E40 o długości 8500 km (przebiega przez Belgię, Francję, Niemcy, Polskę, Ukrainę, Rosję i Kazachstan) i E462 na odcinku Mysłowice-Balice. Na terenie Polski przebiega od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca do przejścia granicznego na Ukrainę Korczowa – Krakowiec.

Autostrada A4 na terenie Polski liczy ok. 672 km, tym samym jest najdłuższą autostradą w naszym kraju. Natomiast dolnośląski odcinek A4 od Wrocławia do Krzyżowej o długości ok. 105 km wybudowany został w latach 30. XX wieku, przez co jest najstarszym odcinkiem autostradowym w naszym kraju.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 15

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button