- REKLAMA -
AktualnościInwestycje drogowe

Unijne miliony na budowę S3 Legnica – Lubawka

Komisja Europejska potwierdziła, że dofinansuje kolejne projekty realizowane w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Na liście tych inwestycji znajduje się budowa kolejnego dolnośląskiego odcinka S3 Legnica – Lubawka.

Łączny koszt budowy odcinka Legnica – Lubawka to 3,96 miliarda złotych, z czego dofinansowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 wyniesie prawie 1,89 miliarda złotych mln złotych. Kolejne dofinansowanie budowy odcinka Legnica – Lubawka przez Komisję Europejską w wysokości ok. 442,9 mln zł, to jedna z czterech dotacji dla zadań realizowanych przez GDDKiA. Poza odcinkiem S3 Legnica – Lubawka, Unia dołoży się także do budowy autostrady A2 na odcinku Warszawa (w. Lubelska) – Mińsk Mazowiecki, obwodnicy Olsztyna w ciągu DK16  oraz drogi ekspresowej S7 na odcinku Warszawa – Grójec.

W ramach odcinka od Legnicy do Lubawki kierowcom udostępniono już dwa fragmenty tej trasy. 18 października 2018 roku kierowcy po raz pierwszy pojechali odcinkami: Legnica Południe – Jawor Wschód oraz Jawor Wschód – Węzeł Bolków. Pierwszy odcinek o długości 19,7 km, kosztem 295 mln zł zbudowało konsorcjum firm Eurovia Polska i Warbud. Drugi odcinek o długości 16,1 km kosztował 323 mln zł i został zrealizowany przez firmę Mota-Engil Central Europe.

Do zrealizowania został odcinek od Węzła Bolków do Lubawki, czyli do granicy z Czechami, gdzie S3 połączy się z czeską autostradą D11, prowadzącą do Pragi. Samą budowę S3 na odcinku od Bolkowa do Lubawki podzielono na dwa zadania. Pierwsze dotyczyć będzie budowy ponad 16-kilometrowego odcinka pomiędzy węzłami Bolków i Kamienna Góra Północ; jego realizacją zajmie się konsorcjum firm PORR z Warszawy i PORR Bau z Wiednia. Kosz inwestycji to aż 1,5 mld zł ale tutaj w grę wchodzi m. in.  wydrążenie dwóch tuneli (pierwszy o długości ok. 2,3 km, drugi ok. 320 m).

Zadanie drugie to budowa S3 na odcinku od węzła Kamienna Góra Północ do węzła Lubawka o długości ok. 15,3 km. Budowa tego fragmentu ma kosztować prawie 880 mln zł a jego wykonaniem zajmie się konsorcjum: Mosty Łódź i Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia. Całość inwestycji ma być gotowa w I połowie 2023 roku, z czego odcinek Bolków – Kamienna Góra Północ ma zostać oddany do użytku już w II połowie 2021 roku.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button