AktualnościLSSE

Ukraińska firma biotechnologiczna EcoCulture zainwestuje w LSSE

EcoCulture to odnosząca sukcesy ukraińska spółka biotechnologiczna zajmująca się hodowlą owadów i zintegrowanym zarządzaniem szkodnikami (IPM). Rosyjska agresja wojskowa na Ukrainę zmusiła spółkę do częściowej relokacji i rozpoczęcia działalności w Polsce. Dzięki decyzji o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, firma będzie miała szansę m.in. na wydajniejsze zorganizowanie produkcji. Przedsiębiorstwo zainwestuje w Legnicy ponad 2,3 mln zł i deklaruje utworzenie 20 nowych miejsc pracy.

Firma EcoCulture koncentruje się na skutecznych, przyjaznych dla środowiska rozwiązaniach w zakresie zintegrowanej ochrony roślin, w tym przed szkodnikami, specjalizując się w hodowli i wykorzystaniu owadów jako naturalnych środków kontroli w sektorze rolniczym.

– EcoCulture to międzynarodowa spółka handlowo-produkcyjna z branży biotechnologicznej, która na skalę przemysłową produkuje pożyteczne owady i wdraża proekologiczne metody chroniące rośliny przed chorobami i szkodnikami. Decyzja o wsparciu dla EcoCulture wydana przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, ułatwi firmie przystosowanie się do nowej rzeczywistości biznesowej, z którą musi się mierzyć po wybuchu wojny na terenie Ukrainy. W ostatnich latach rośnie świadomość ekologiczna – także wśród biznesu. Mam nadzieję, że ta inwestycja przyniesie korzyści dla sektora rolniczego nie tylko w Legnicy, ale i na całym Dolnym Śląsku. Cieszę się, że oprócz wiodącej w LSSE branży automotive, coraz częściej współpracujemy m.in. z przedsiębiorstwami spożywczymi, czy jak dziś – biotechnologicznymi

mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Obecnie biznes stawia mocny nacisk na zielone, zrównoważone rozwiązania technologiczne, które przystosowane są do stabilnego rozwoju nie tylko w centralnej Europie, ale też na rynkach Europy Wschodniej, Afryki i Bliskiego Wschodu. 

– Dzięki decyzji o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej możemy wydajniej organizować produkcję. Wyremontujemy budynek, który stał pusty przez ponad dwa lata, odbudujemy infrastrukturę i uporządkujemy otoczenie. Inwestycja obejmuje zakup i instalację systemów klimatycznych na powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych, organizację czystych stref do pracy laboratoryjnej oraz utworzenie ponad 20 nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów

mówi Sergii Antonenkov, prezes zarządu spółki EcoCulture i dodaje, że inwestycja szacowana na ponad 2,3 mln zł ma zostać zrealizowana do końca I kwartału 2024 r. 

Działania EcoCulture obejmują know-how w zakresie skutecznej hodowli kolonii owadów. Obecna linia produktów uwzględnia gatunki owadów zapylających i roztoczy drapieżnych do zwalczania szkodników w ogrodnictwie i uprawach ozdobnych, a także dystrybucję biostymulatorów, biopestycydów, pułapek na szkodniki i feromonów.

Siedziba główna i zakłady produkcyjne EcoCulture znajdują się na Ukrainie, jednak firma ma również nowoczesne magazyny w Kazachstanie, Kirgistanie i Azerbejdżanie. Produkty sprawdziły się już na tamtejszych rynkach, teraz firma rozwinie swoją działalność w Polsce. 

W ramach Polskiej Strefy Inwestycji decyzje o wsparciu oferowane są różnorodnym inwestorom – od globalnych koncernów przez średnie firmy aż do mikro- i małych przedsiębiorców. Ulga podatkowa jest dostępna na terenie całej Polski, zarówno na gruntach publicznych, jak i prywatnych. Na obszarze zarządzanym przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną z pomniejszonego podatku można korzystać przez 10 lub 15 lat, w zależności od lokalizacji projektu. Pełnego wsparcia udziela Departament Obsługi Przedsiębiorców LSSE.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button