- REKLAMA -
AktualnościLegnica 112

Trwa akcja “PIESI”. Policja apeluje o ostrożność

Piesi i rowerzyści to najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Dlatego też dzisiaj policjanci legnickiej drogówki prowadzą działania pod kryptonimem “PIESI”, ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policjanci z legnickiej komendy apelują zarówno do kierujących, jak i do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i wzmożoną czujność przy przejściach dla pieszych. Kierowcy muszą pamiętać, że zbliżając się do przejścia dla pieszych mają obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Ostrożność jednak muszą zachować także piesi – policja przypomina, że korzystanie z oznakowanego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim jego życiu i zdrowiu. Przechodzień powinien być więc świadomy tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy, musi więc wykazać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią.

Warto pamiętać, że jedną z przyczyn licznych wypadków drogowych jest brak odpowiedniej widoczności pieszych wczesnym rankiem i w porze wieczorowo-nocnej. Do tego, gdy dochodzą opady deszczu a pieszy ubrany jest zazwyczaj w ciemną odzież wierzchnią, istnieje wtedy bardzo duże zagrożenie, że kierujący nie zauważy przechodzącego przez przejście pieszego. Tutaj z  pomocą przyjść nam mogą elementy odblaskowe.

Dlatego apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży również w terenie zabudowanym, co zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności ale przede wszystkim prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. – mówi sierż. szt. Anna Tersa z legnickiej policji.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 24

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button