Aktualności

Stawki opłat za gospodarowanie odpadami ostro w górę

W Urzędzie Miasta Legnicy odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezydenta miasta Macieja Kupaja. W spotkaniu uczestniczyli także zastępca prezydenta Aleksandra Krzeszewska, zastępca skarbnika miasta i główny księgowy Grażyna Pinkowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Gospodarowania Odpadami Przemysław Rogowski oraz Halina Gawin-Majewska, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. Prezydent Maciej Kupaj zapowiedział, że konferencje prasowe będą odbywały się regularnie przed każdą sesją Rady Miejskiej Legnicy, co ma na celu zwiększenie transparentności i komunikacji z mieszkańcami.

Głównym tematem pierwszej konferencji był projekt uchwały dotyczący zmiany stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Propozycja zakłada podniesienie stawek z kwoty 26,50 zł na 34,90 zł dla mieszkańców oraz z 52,92 zł do 180,57 zł za metr sześcienny dla przedsiębiorców.

– Niestety jedna z pierwszych decyzji, jaką musiałem podjąć dotyczy podwyżki opłaty śmieciowej. I proszę mi wierzyć. Bardzo nie chce zaczynać mojej prezydentury od takiej właśnie decyzji, ale nie mam wyjścia. W imię odpowiedzialności za miasto muszę to zrobić, Nie pozostawiono mi wyboru. Zdaje sobie sprawę ze skali tych podwyżek, ale musimy to przeprowadzić, bo takie są ekonomiczne realia

– tłumaczył prezydent, powołując się na dokument przygotowany przez firmę doradczą Refunda.

Co istotne dokument w Urzędzie jest grudniu ubiegłego roku. Kalkulacje zostały sporządzone na zlecenie miasta, jednak decyzji w tamtym czasie nie podjęto. Teraz jest ostatni moment na ogłoszenie przetargu, a miasto musi mieć zarezerwowane środki na ten cel. Jeśli rada zaakceptuje propozycje, nowe stawki będą obowiązywać od lipca tego roku.

Podczas konferencji prezydent Maciej Kupaj poinformował także, że w Legnicy nie będzie już Miejskiego Konserwatora Zabytków. Stanowisko to nie było obsadzone od trzech lat, a jego kompetencje zostaną teraz rozdysponowane między różne wydziały urzędu.

Prezydent zapewnił również, że regularnie kontrolowane są postępy prac na zbiorczej drodze południowej. Podejmowane są także jeśli tego wymaga sytuacja szybkie decyzje rozstrzygające aby nie było dalszych opóźnień na placu budowy. Planowane jest także spotkanie z mieszkańcami ul. Karlińskiego które ma wyjaśnić niektóre kwestie.

Prezydent zakomunikował także, że zbliża się również termin oddanie do użytku basenu „Bąbelek” na osiedlu Piekary. Obecnie trwają ostatnie prace, takie jak montaż systemu kasowego i odbiory wody przez Sanepid. Nie ma możliwości przyśpieszenia tych procedur. Realny termin otwarcia basenu to koniec czerwca tego roku.

Regularne spotkania z mediami mają na celu utrzymanie otwartego dialogu i zapewnienie przejrzystości działań władz miasta.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button