- REKLAMA -
AktualnościTransport kolejowy

Rewitalizacja linii kolejowej Legnica – Lubin – Rudna Gwizdanów

Już w 2020 roku kolej na nowo połączy miasta Zagłębia Miedziowego: Legnicę, Lubin i Rudną Gwizdanów. To efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 190 mln zł na linii Legnica – Rudna Gwizdanów. 

9 zmodernizowanych stacji i przystanków, nowy przystanek w Lubinie (Lubin Stadion), 25 wyremontowanych mostów, 27 przebudowanych obiektów inżynieryjnych i 16 przejazdów kolejowo-drogowych, wyremontowane tory i sieć trakcyjna – inwestycja PLK umożliwi przywrócenie połączeń pasażerskich na trasie Legnica – Rudna Gwizdanów.

Inwestycja prowadzi też do skrócenia czasu podróżowania – czas przejazdu docelowo ma być skrócony o połowę. Zmodernizowanie linii kolejowej na trasie Legnica – Lubin – Rudna Gwizdanów ma też usprawnić transport na potrzeby przemysłu Zagłębia Miedziowego. Dodatkowo będzie też połączeniem z dwoma istotnymi magistralami: Węgliniec – Legnica – Wrocław oraz Wrocław – Zielona Góra – Szczecin.

Przypomnijmy, że obecnie na linii kolejowej nr 289 Legnica – Lubin – Rudna Gwizdanów odbywa się jedynie ruch towarowy – ruch pasażerski został zawieszony roku 2010. Stan techniczny torów na tej linii sprawia, że z wielu miejscach wprowadzono ograniczenia prędkości, nawet do 20 km/h, co wydatnie wpłynęło na niską przepustowość tego połączenia.

 

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button