AktualnościTransport kolejowy

Remont hali peronowej w Legnicy. Trwa zadaszanie peronu nr 5

Trwa remont hali peronowej legnickiego dworca kolejowego. Obecnie odbywa się zadaszanie peronu nr 5. Pasażerowie mają do dyspozycji jedynie perony 3 i 4, pozostałe są niedostępne. Remont ma się zakończyć w połowie 2020 roku i będzie kosztować ok. 27 mln złotych. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Grupa FEWATERM.

Remont hali peronowej skupił się póki co na peronie nr. 5, który został odpowiednio wygrodzony i oznakowany. Zostało tam już rozebrane poszycie oraz osłony hali, zdemontowano szklane, metalowe i drewniane elementy. Stalowa konstrukcja zostanie teraz wypiaskowana i zabezpieczona powłoką antykorozyjną a po jej pomalowaniu rozpocznie się montaż nowych elementów ścian i dachu.

Po ukończeniu całości prac, stacja Legnica wzbogaci się o 4 windy, ułatwiające podróżnym dostęp do peronów. Zostaną one zamontowane naprzeciw schodów, prowadzących z przejścia tunelowego na perony nr: 2, 3, 4 i 5. Dwa główne perony, czyli nr 3 i nr 4, zostaną  przebudowane. Inwestycja przewiduje też montaż nowego oświetlenia oraz odnowienie dawnych posterunków dyżurnych ruchu. Pomyślano też o montażu systemu oznakowania dotykowego (tzw. ścieżek dotykowych), które ułatwią dostęp do pociągów osobom niedowidzącym.

Przypomnijmy, że hala peronowa legnickiego dworca kolejowego to obiekt zabytkowy, dlatego też prace nieustannie wymagają uzgodnień i nadzoru konserwatorskiego. Dzięki temu, mimo remontu, zostaną zachowane historyczne elementy, a nowe będą uzupełniane tak by harmonizowały z zabytkowym charakterem obiektu. Hala peronowa w Legnicy zbudowana została w 1929 roku, jest jedną z trzech hal peronowych na terenie Polski (pozostałe to Wrocław Główny i Bytom), ma 120 m długości, blisko 60 m szerokości i 20 m wysokości.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 205

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button