Aktualności

RCZ w Lubinie chwali się porodówką na europejskim poziomie

Od września lubińskie pacjentki mają zagwarantowany poród na europejskim poziomie w nowo otwartym Trakcie porodowym (nowy blok porodowy) w Regionalnym Centrum Zdrowia w Lubinie, należącym do grupy EMC Szpitale. Po remoncie do dyspozycji mają nowoczesny sprzęt medyczny, wyspecjalizowany personel, przyjazną atmosferę oraz komfortowe warunki. 

Jeszcze przed rewitalizacją do jednostki przyjeżdżały rodzić pacjentki z Wałbrzycha, Legnicy, Jeleniej Góry a nawet z Wrocławia. Porody są finansowane przez NFZ. Na bloku obowiązują wprowadzone w dniu 1 stycznia 2019 r. przez Ministra Zdrowia nowe standardy opieki okołoporodowej.  Jednym z kluczowych jej elementów jest kompleksowa opieka nad mamą i dzieckiem od chwili poczęcia do czterech tygodni po porodzie. Rodząca ma m.in. prawo do pomocy psychologicznej, opieki fizjoterapeuty i porady laktacyjnej. W standardzie znajduje się również wykaz badań, konsultacji i plan porodu.

Szpital stara się, aby każda rodząca kobieta czuła się bezpiecznie i komfortowo. Dlatego do pakietu usług włączono znieczulenie do porodu, realizowane pod bacznym nadzorem zespołu anestezjologicznego mającego duże doświadczenie w analgezji porodu. Bezpłatne znieczulenia odbywają się ze wskazań  medycznych  lub na życzenie pacjentki po konsultacji lekarza.

Do dyspozycji pacjentek jest nowoczesny sprzęt oraz zespół lekarzy położników i wykwalifikowanych położnych. Zapewniamy poród naturalny, pomimo trwającej pandemii –  z zachowaniem rygorów sanitarnych – odbywają się porody rodzinne.  Warto wspomnieć, że blok porodowy jest przygotowany do prowadzenia porodów w  znieczuleniu. Rodzice mogą również skorzystać ze szkoły rodzenia, która działa pod egidą naszej placówki. Zajęcia prowadzi tam położna oddziałowa naszego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego – informuje Małgorzata Bacia, dyrektor szpitala i  prezes spółki Regionalne Centrum Zdrowia

Blok o powierzchni 540 m2, który może przyjąć jednocześnie sześć pacjentek, dysponuje salą przygotowania do porodu, pokojem badań oraz trzema salami porodowymi (każda z łazienką). Przygotowano także w pełni wyposażoną  salę cięć cesarskich oraz salę obserwacyjną po porodach zakończonych cesarskim cięciem. 

Po porodzie kobieta również wymaga ogromnego wsparcia i pomocy w nowych wyzwaniach jakie się pojawiają. Opieka nad młodą Mamą i Jej dzieckiem jest dla szpitala równie ważna jak sam poród. Personel stara  się w trakcie pobytu przygotować matkę do jak najlepszego radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach związanych z czasem poporodowym, zapewniając wsparcie w okresie laktacji w trakcie pobytu, jak i po wyjściu do domu. W oddziale znajduje się Gabinet Laktacyjny wyposażony w profesjonalny sprzęt do odciągania pokarmu , lodówka do przechowywania mleka i oczywiście profesjonalny personel, który uczy siadania i wstawania, przyjmowania właściwych pozycji przy karmieniu piersią i/lub butelką, a dodatkowo także kąpania, przewijania noworodka z zachowaniem zasad profilaktyki.

Ważnym, kolejnym krokiem rozwoju oddziału są starania o uzyskanie przez oddział neonatologiczny II poziomu referencji – umożliwiającego rozszerzenie zakresu opieki nad kobietą w ciąży powikłanej, zagrożonej oraz umożliwi sprawowanie intensywnej opieki nad wcześniakiem i noworodkiem.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 4.6 / 5. Ilość głosów: 7

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button