- REKLAMA -
Aktualności

Punkt Szczepień Powszechnych w Legnicy już działa

Punkt Szczepień Powszechnych w Legnicy znalazł się na liście pierwszych szesnastu tego typu punktów w Polsce, które uruchomione zostały w ramach pilotażowego programu szczepień przeciw Covid-19. Dziś (19 kwietnia) w jego oficjalnym otwarciu udział wziął m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dziękuję bardzo panu prezydentowi Legnicy za zorganizowanie tak dobrego i wydajnego punktu szczepień. Dobre ich przygotowanie wraz z rosnącą liczbą szczepionek powoduje, że powrót do normalności jest coraz bliżej

– mówił Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w PSP Legnica.

Jednocześnie poinformował, że do 10 maja rząd chce, aby każdy obywatel do 18 r.ż. mógł otrzymać e-skierowanie i od tego dnia mógł zapisywać się na szczepienie. Premier zaznaczył, że jeżeli do Polski napłynie wystarczająca liczba szczepionek, wówczas do sierpnia każdy obywatel będzie mógł zostać zaszczepiony.

Mamy rosnącą nadzieję, że dzięki takim punktom szczepień powszechnych, jak ten tutaj w Legnicy, będziemy mogli już wkrótce nie tylko przejść do kontrofensywy, ale spowodować, że będziemy mogli przejść do odmrażania gospodarki

– mówił w Legnicy premier.

Jak podkreślił Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, punkty szczepień powszechnych będą miały bardzo dużą wydajność, dzięki czemu tempo szczepień wzrośnie dwukrotnie, a tym samym będziemy mogli skutecznie walczyć z pandemią.

Samorząd legnicki włącza się w Narodowy Program Szczepień, ponieważ przyspieszenie tempa szczepień to nasz wspólny cel. Dziś oddajemy do Państwa dyspozycji ten obiekt z nadzieją, że poprawimy dynamikę wykonanych szczepień nie tylko w naszym mieście, ale również i w całym regionie. Bardzo dziękuję panu premierowi i jego służbom za bardzo dobrą współpracę. Dziękuję również Wojewodzie Dolnośląskiemu panu Jarosławowi Obremskiemu i moim kolegom samorządowcom. Naszą siłą jest współdziałanie. Włączając się w Narodowy Program Szczepień będziemy chcieli osiągnąć te cele, które wyznaczył premier jako cele narodowe. Zapewniam, że wspólnie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy zapewnimy sprawne i bezpieczne działanie tego punktu

– podkreślał Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

Punkt Szczepień Powszechnych w Legnicy mieści się w hali OSiR przy ul. Lotniczej. Jak podkreśla dyrektor szpitala, pani Anna Płotnicka – Mieloch, w tym punkcie dziennie będzie mogło być zaszczepionych co najmniej 1000 osób. Wszystko zależeć będzie od dostępności szczepionek, personelu medycznego oraz chętnych na szczepienie osób. Obecnie, w osobnych kabinach, przygotowano 6 stanowisk do szczepień.

Ponadto na punkt składają się: dwa stanowiska lekarskie do badań kwalifikacyjnych, cztery stanowiska wprowadzania danych do centralnego systemu ewidencjonującego szczepienia oraz, wyposażone w krzesła strefy dla pacjentów oczekujących na szczepionkę i odpoczynku. Przygotowano również punkt doraźnej pomocy medycznej.

Szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych LEGNICA realizować będą pracownicy Szpitala Specjalistycznego, którzy już od 27 grudnia szczepią legniczan i mieszkańców regionu we własnej placówce. Wakcyna z Agencji Rezerw Materiałowych dla nowego punktu będzie sukcesywnie rozmrażana i dystrybuowana na ul. Lotniczą z dwóch zamrażarek w Szpitalu Wojewódzkim. Umożliwi to jej racjonalne wykorzystanie.

Jako szpital wykonaliśmy już ponad 12 tys. szczepień, ale mamy jeszcze wolne moce przerobowe i jesteśmy w stanie naszych mieszkańców w bardzo szybkim czasie zaszczepić. My – pracownicy Szpitala, jako grupa zero, zostaliśmy zaszczepieni w grudniu i styczniu i teraz nie odnotowujemy żadnych zakażeń. To pokazuje, że szczepienia są skuteczne

– zaznacza Anna Płotnicka – Mieloch, dyrektor legnickiego szpitala.

Wielomiesięczne doświadczenie w szczepieniach przeciw covid-19 podkreślał również dr Ryszard Kępa, specjalista chorób zakaźnych legnickiego szpitala.

Tu na tym obiekcie pacjentów do szczepień będą kwalifikować tylko lekarze, a wykonywać szczepienia tylko pielęgniarki. Razem z panem Prezydentem Tadeuszem Krzakowskim bardzo serdecznie zachęcam Państwa do szczepień i podkreślam, że PSP to miejsce bezpieczne i bardzo dobrze przygotowane to procesu szczepień masowych

– mówił dr Kępa, podkreślając jednocześnie bardzo dobre przygotowanie przez władze miasta Punktu Szczepień Powszechnych w Legnicy.

Bardzo się cieszę, że już dziś, w dzień otwarcia tego punktu, legniczanie chętnie z niego korzystają i się szczepią. Bardzo się cieszę, że te osoby, które miały wyznaczone późniejsze terminy szczepień, już są po szczepieniu. To oznacza, że ten punkt spełnia swoją rolę – zwiększa tempo szczepień. Szanowni Państwo proszę szczepmy się bo w ten sposób chronimy nie tylko siebie, ale również i naszych bliskich

– apelował prezydent Legnicy.

Przypominamy, że rejestracja na szczepienia odbywa się jak dotąd, czyli przez rządowe infolinie oraz lokalny system rejestracji w Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy pod nr tel 76 / 721 11 11. W Powszechnym Punkcie Szczepień przy ul. Lotniczej (czynnym w godz. 10.00 – 18.00) dokonywane są już tylko same szczepienia.

Aby ułatwić legniczanom dotarcie do PSP, jeszcze w tym tygodniu MPK uruchomi specjalną linię autobusową C19 z osiedla Piekary na ulicę Lotniczą.

(źródło: UM Legnica)

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button