AktualnościInwestycje drogowe

Przebudowana ulica Szczytnicka oddana do użytku

Zakończyły się odbiory końcowe przebudowanej ulicy Szczytnickiej. Nowa droga została otwarta dla ruchu. Od 24 grudnia kursują też na niej autobusy MPK lini nr 2.  Warto dodać, że inwestycja została zakończona w ekspresowym tempie prawie pół roku przed terminem.

Ulica Szczytnicka po przebudowie jest jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych w naszym mieście. Zgodnie z moimi zapowiedziami ta inwestycja miała zostać zrealizowana w tej kadencji i słowa dotrzymałem. Ta nowa arteria pełni funkcję północnego objazdu centrum miasta. Można nią dojechać do osiedli mieszkaniowych, zakładów pracy. Jest ona także ważną drogą do terenów inwestycyjnych – pod budownictwo mieszkaniowe i gospodarcze – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski.

Przebudowa ul. Szczytnickiej rozpoczęła się w październiku minionego roku. Było to bardzo poważne przedsięwzięcie budowlane. Pamiętamy, że na tej ulicy nie było chodników, oświetlenia, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych. Na niektórych odcinkach jezdnia była bardzo wąska, co utrudniało ruch samochodowy i przede wszystkim poruszanie się mieszkańcom.  W półtora roku, ulica została całkowicie przebudowana. Powstała nowoczesna, bezpieczna i bardzo ważna arteria miejska. Dzięki niej będzie można ominąć centrum, co spowoduje zmniejszenie ruchu w mieście i zmniejszy zanieczyszczenie powietrza. W przypadku remontów innych dróg, czy obiektów w Legnicy jak np. mostu nad Czarną Wodą na ul. Leszczyńskiej będzie bardzo dobrym objazdem.

Przebudowana została całkowicie  i poszerzona jezdnia na ponad dwukilometrowym odcinku. Zbudowano nowe chodniki i ścieżki rowerowe wraz z odcinkami pieszo rowerowymi o długości łącznie ponad dwóch kilometrów.  Ścieżka łączy się z drogami rowerowymi na ul. Bydgoskiej, co ułatwia dojazd jednośladem do np. centrum miasta. Docelowo połączona zostanie z Dolnośląską Autostradą Rowerową. Powstały dwie zatoki autobusowe i pętla dla nich. Wcześniej autobusy zatrzymywały się na jezdni, co utrudniało ruch. Na pętli zbudowano też stanowisko do ważenia pojazdów. Jest ono o tyle ważne, że pozwoli na kontrolę samochodów wjeżdżających do miasta i eliminację tych przeciążonych, które przyczyniają się do niszczenia dróg.

Cała ulica na przebudowanym odcinku zyskała nowoczesne i energooszczędne oświetlenie ledowe – ponad 80 latarni. Zbudowano sieć Legman. Doświetlone zostały przejścia dla pieszych. W ramach programu Adaptacji do zmian klimatu – mała retencja zbudowany został zbiornik retencyjny, który odprowadza wody deszczowe. Sporym wyzwaniem było zlikwidowanie kolizji sieciowych.

Koszt inwestycji 15 mln 735 tys. 566 zł.  Źródła finansowania:

Gmina – 12 mln 238 tys. zł 676 zł

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – 3 mln 496 tys. 890 zł

Przebudowa ul. Szczytnickiej jest II etapem zakończonej kilka lat temu inwestycji – modernizacji ul. Bydgoskiej, właśnie do skrzyżowania z ul. Szczytnicką. Przypomnijmy, że wówczas przebudowano ponad kilometrowy odcinek Bydgoskiej. Ułożona została nowa asfaltowa nawierzchnia jezdni, zbudowano ponad dwa kilometry chodników i ścieżek rowerowych, parking na 64 miejsca i zatoki autobusowe.

(źródło: UM Legnica)

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button