Aktualności

Potrącił na pasach i pojechał dalej [FILM]

Dzięki monitoringowi miejskiemu i zaangażowaniu funkcjonariuszy Straży Miejskiej, legniccy policjanci zatrzymali kierującego, który potrącił kobietę na oznakowanym przejściu dla pieszych nie zatrzymując się oraz nie udzielając jej pomocy, odjechał z miejsca zdarzenia. Za nieudzielenie pomocy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

21 lutego br. o godzinie 06.23 na skrzyżowaniu ulicy Wrocławskiej z ulicą Libana w Legnicy doszło do zdarzenia drogowego, w którym kierujący samochodem marki Opel Vectra potrącił kobietę, która przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Następnie mężczyzna po uderzeniu w pieszą, nie zatrzymał swojego pojazdu, nie wyszedł zobaczyć, czy kobiecie nic się nie stało, czy nie potrzebuje pomocy, tylko jakby nic się nie wydarzyło, pojechał dalej.

Na miejsce niezwłocznie przybyła wezwana przez świadków załoga karetki pogotowia oraz policjanci legnickiej drogówki. Legniczanka została przewieziona do szpitala, a funkcjonariusze udali się w pościg za kierowcą Opla. Całość zdarzenia zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego. Dzięki czujnym oczom ich operatorów i funkcjonariuszom Straży Miejskiej, szybko ustalono numery rejestracyjne pojazdu oraz kierunek poruszania się samochodu. Strażnicy na bieżąco informowali policjantów o trasie przejazdu opla i miejscach, gdzie porusza się poszukiwany pojazd. Po chwili funkcjonariuszom udało się zatrzymać 78-letniego kierowcę. Na szczęście kobiecie oprócz ogólnych potłuczeń ciała, nie poważnego się nie stało. Została ona ukarana mandatem karnym. Natomiast mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy i sporządzono wniosek o ukaranie do sądu.

Ku przestrodze publikujemy film, aby zarówno kierujący, jak i pieszy zachowali na drodze zasadę ograniczonego zaufania.

Przypominamy!

Kierującym przypominamy, że kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zwolnić. Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest również ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Wyprzedzanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu przepuszczenia niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest rażącym wykroczeniem w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych.

Funkcjonariusze przypominają także, że pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię: bezpośrednio przed jadący pojazd, na czerwonym świetle, zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. Zanim wejdziesz na jezdnię upewnij się, że nie nic nie jedzie. Podczas przechodzenia na drugą stronę jezdni obserwuj drogę wokół siebie i nie patrz w telefon, nie słuchaj głośno muzyki przez słuchawki oraz nie skupiaj swojej uwagi na rozmowie z innymi.

Pamiętaj, że pieszego nie chroni nic, dlatego tak ważne jest, aby każdy po zmroku przemieszczając się ulicami miasta, posiadał elementy odblaskowe, które znacznie poprawi widoczność na drodze.

Zobacz film ze zdarzenia:

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button