- REKLAMA -
AktualnościLSSE

Potężne finansowe wsparcie dla samorządów z terenu LSSE

Dolny Śląsk, w tym miasta i gminy z terenu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to najwięksi beneficjenci piątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów w zakresie Rozwoju Stref Przemysłowych. Dolnośląskie samorządy otrzymały na rozwój stref przemysłowych 1 mld 300 mln złotych. Samorządy z LSSE otrzymały z programu rekordowe 917 mln zł.

Do województwa dolnośląskiego trafi prawie 25% z ogólnej puli blisko 5 mld zł. Jak podkreślają przedstawiciele rządu, takie działania są kluczowe, by przyciągnąć nowe inwestycje w regionie, rozwinąć eksport i stworzyćnowe miejsca pracy. Samorządy z terenu oddziaływania Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymają z programu ponad 917 mln zł. To wielki sukces dla jednej z najmniejszych obszarowo strefy ekonomicznej w Polsce.

– To historyczne wydarzenie dla Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Bardzo się cieszę, że dofinansowanie otrzymały priorytetowe projekty i strategiczne tereny. Gmina Kotla i gmina Głogów otrzymały ponad 350 mln, a podstrefa Miękinia oraz Środa Śląska to kwota w wysokości grubo ponad 280 mln. Wsparcie trafiło również do miasta Legnica oraz gminy miejskiej Lubin, a to kolejne nasze ważne tereny – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Jako LSSE dysponujemy trzema świetnymi gruntami i lokalizacjami pod inwestycje. To kilkaset hektarów w Lubinie, Miękini, Środzie Śląskiej i aglomeracji Głogów. Środki z tego rządowego programu ponad podziałami politycznymi trafiły w miejsca atrakcyjne do inwestowania. Jestem przekonany, że najbliższa dekada w LSSE będzie należała właśnie do tych terenów i będzie o nas bardzo głośno, jeśli chodzi o nowych inwestorów i miejsca pracy – dodaje. 

 

– Nie byłoby tego bezprecedensowego sukcesu bez współpracy Legnickiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej z samorządami, które funkcjonują w obszarze naszego oddziaływania. Z tego miejsca za tę współpracę bardzo serdecznie dziękuję. Od wielu miesięcy konsekwentnie budujemy nową strategię wspierającą powstanie trzech dużych kompleksów inwestycyjnych, Gmina Wiejska Głogów, Głogów, Gmina Kotla, Gmina Wiejska Lubin, Lubin oraz Środa Śląska. Uważam, że te tereny są w najbliższej perspektywie bardzo obiecujące, jeśli chodzi o lokowanie tam inwestorów – komentuje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

 

– Fundusze zostaną spożytkowane na dwie inwestycje. Pierwsza z nich to Komorniki Źródła: duża oczyszczalnia ścieków i duża stacja uzdatniania wody oraz sieci rozsyłowe. Drugi grant przeznaczony zostanie na działania bliżej Wrocławia przy granicy miasta na m.in. uzbrojenie gruntów – wymienia Jan Marian Grzegorczyn, wójt Gminy Miękinia.

 

– Środki przeznaczymy na infrastrukturę drogową. Chcemy doprowadzić nową sieć dróg od planowanego węzła przy powstającej obwodnicy, jak i wyprowadzić ruch z istniejącej drogi Grodziec – Sława, w kierunku Sobczyc. To dwa kierunki dojazdu dla przedsiębiorców i przyszłych pracowników – mówi Bartłomiej Zimny, wójt Gminy Głogów. 

 

– Bardzo się cieszę, że takie gminy jak Kotla zostały dostrzeżone. To dzięki świetnej współpracy z zarządem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To wielomiesięczna praca, dzięki której możemy zainwestować na tym terenie i go uatrakcyjnić. Możemy się pochwalić, że uzbroimy dziewiczy obszar pod to, aby przyciągnąć inwestorów, żeby pojawili się na nim nowi pracodawcy, a młodzi ludzie stąd nie wyjeżdżali – podsumowuje Łukasz Horbatowski, wójt Gminy Kotla.  

Dolnośląscy beneficjenci Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych z terenu LSSE:

Gmina Miękinia – 262,6 mln zł (2 projekty)
Miasto Lubin – 250 mln zł (2 projekty)
Gmina Głogów – 210 mln zł
Gmina Kotla – 140 mln zł
Miasto Legnica – 29,4 mln zł
Gmina Środa Śląska – 25 mln zł.

Fundusze te mogą być przeznaczone m.in. na usprawnienie transportu, stworzenie nowej sieci komunikacyjnej, naprawę, udoskonalenie lub założenie nowego systemu energetycznego czy wodno-kanalizacyjnego. Celem programu realizowanego przy współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego jest rządowe wzmocnienie obszarów gospodarki, wpływając tym samym na pozytywny rozwój regionów. Piątą edycję skierowano do samorządów, które na swoim obszarze rozwijają strefy przemysłowe.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button