AktualnościInwestycje drogowe

Postępują prace przy budowie zbiorczej drogi południowej

Na placu budowy zaangażowanych jest kilka ekip. W sumie obecnie pracuje ponad 35 pracowników. Profilowanie koryt Kopaniny, prace związane w wodociągami, kanalizacją oraz przygotowanie terenu pod kolejne etapy związane z budową zbiorczej drogi południowej w Legnicy. Tak wygląda postęp prac realizowanych w ramach tej strategicznej dla miasta inwestycji drogowej. Nowa droga połączy al. Rzeczypospolitą z ul. Sudecką i ul. Koskowicką. W sumie zbudowanych będzie blisko 5 km nowych dróg.

W ciągu tygodnia jak zapewnia wykonawca robót, powinno rozpocząć się frezowanie ul. Myrka i ul. Koskowickiej. Materiał z tych dróg będzie wykorzystany do utwardzenia ul. Myśliwca. Na terenie inwestycji powstaną trzy zbiorniki retencyjne. Prace na jednym z nich są już zaawansowane.

Przypomnijmy, od poniedziałku 1 sierpnia zostało zamknięte dla ruchu skrzyżowanie ul. Sudeckiej z ul. Koskowicką oraz ul. Karkonoską. Trasa autobusów MPK pozostanie bez zmian. Natomiast dla pojazdów będzie wyznaczone objazdy przez al. Piłsudskiego oraz ul. Sikorskiego.

Inwestycje na zlecenie Urzędu Miasta w Legnicy realizuje konsorcjum firm Kobylarnia (lider) oraz Mirbud (partner). Koszt to blisko 89 mln zł. Planowany czas realizacji całej inwestycji to 22 miesiące od rozpoczęcia robót.


Zakres inwestycji z podziałem, realizowany z podziałem na trzy części, obejmuje m.in.:

Część 1
– Budowę nowej drogi o parametrach klasy Z na odcinkach: od ul. Bystrej do ronda przy ul. Radosnej włącznie i drogi północ-południe od ronda przy ul. Radosnej do ronda przy ul. Piłsudskiego/Koskowickiej.
– Budowę drogi klasy L północ – południe, od ronda przy ul. Myrka do ronda przy ul. Radosnej.
– Przebudowę ul. Sportowców i ul. Bystrej wraz z parkingami.
Część 2
– Przebudowę ul. Sudeckiej od ronda przy tej ulicy do ronda przy ul. Sikorskiego włącznie.
Część 3
– Przebudowę ul. Okrężnej od al. Rzeczypospolitej do ul. Bystrej i budowę nowego odcinka drogi klasy Z od ronda przy ul. Radosnej do ronda przy ul. Sudeckiej.

W ramach tej inwestycji powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, sieci wodociągowe i inne. Jednym z najpoważniejszych zadań będzie budowa wiaduktu nad torami PKP.

Zbiorcza droga południowa ma dla miasta charakter strategiczny. Jej realizacja rozpoczęła się już w 2003 roku. Wtedy ulica Grabskiego przez ul. Reja połączona została ze Złotoryjską. Powstała dwujezdniowa droga. Trzy lata później ulicę Grabskiego przebudowano na odcinku od Kościuszki do Wojska Polskiego. Powstały dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu, obustronne chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, parkingi i tereny zielone.

W ramach przebudowy ulicy Jaworzyńskiej już w 2014 roku kontynuowano budowę zbiorczej drogi południowej w kierunku wschodnim. Ulica Grabskiego, od skrzyżowania z Wojska Polskiego, sięgnęła poza skrzyżowanie z Jaworzyńską.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Źródło
UM Legnica
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. bardzo jestem ciekawa czy ktokolwiek wziął pod uwagę bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne mieszkańców osiedla Agat. droga intensywnego ruchu tuż przy domach mieszkalnych (domach, w których najczęściej mieszkają starsze osoby lub rodziny z małymi dziećmi) wydaje się bardzo chybionym projektem. w dodatku mieszkańcy stracą komfort życia taki jak cisza, spokój i tereny zielone za oknem, co znacznie pogorszy jakość życia psychicznego. mieszkańcy osiedla Agat, wykupując swoje działki, płacili za działki w spokojnej, zielonej okolicy. za takie działki warto było zapłacić. czy z uwagi na pogorszenie komfortu życia i tym samym o wiele niższa atrakcyjność, a co za tym idzie i wartość działek władze miasta zamierzają wypłacić jakieś odszkodowania? pewnie nie. panu prezydentowi zależało tylko na tym by przesunąć projekt jak najdalej od swojego domu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button