- REKLAMA -
Aktualności

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zniknął z pl. Słowiańskiego

To historyczna chwila dla Legnicy. Po 67 latach z pl. Słowiańskiego, czyli centralnego punktu miasta, zniknął Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej (znany też jako Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni lub Pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej). Jego demontaż wymusiła ustawa dekomunizacyjna wprowadzona przez Sejm RP.

Pomnik ten stanął na ówczesnym pl. Stalina 11 lutego 1951 roku. Zbudowano go według projektu Józefa Gazy a wykonano ze złomu powstałego z przetopienia pomników Fryderyka II i cesarza Wilhelma I. Do powstania tego pomnika “przyłożyli się” też i sami legniczanie, którzy przymusowo musieli nabywać cegiełki w loterii fantowej, przygotowanej przez komitet Budowy Pomnika.

Przez wiele lat po roku 1989 pomnik ten budził wiele kontrowersji a jego usunięcia żądały środowiska prawicowe, jednak nigdy nie było wystarczającej woli politycznej w przypadku prezydentów Legnicy lub radnych miejskich. Jego demontaż możliwy był dopiero wczoraj, wymusiła go ustawa dekomunizacyjna. Ważące 5 ton figury żołnierza polskiego i radzieckiego, trzymającego dziecko, zostały przetransportowane do magazynu LPGK i tam poczekają do momentu, aż miasto znajdzie dla nich inne miejsce ekspozycji.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button