- REKLAMA -
AktualnościDolny Śląsk

Polski Ład w wydaniu dolnośląskim. Oto najważniejsze projekty

Budowa kolei aglomeracyjnej w Zagłębiu Miedziowym, modernizacja autostrady A4, dwie nowe drogi ekspresowe, dokończenie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach oraz budowa Alei Wielkiej Wyspy to szereg projektów realizowanych w ramach Dolnośląskiego Ładu, o którym dziś podczas konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim mówił Minister Michał Dworczyk.

– Przygotowując dokument jakim jest Dolnośląski Ład opieraliśmy się na szeregu dokumentów strategicznych, które były we wcześniejszych latach przygotowywane i opracowywane. Wydobyliśmy z nich esencję i skupiliśmy się na najważniejszych projektach z punktu widzenia naszego regionu. Przez ostatnie miesiące konsultowaliśmy ten program z samorządowcami – mówił Minister Michał Dworczyk.

Podstawowym celem programu, będącego elementem Polskiego Ładu jest wzmocnienie harmonijnego i równomiernego rozwoju regionu oraz zapewnienie wysokiej jakości codziennego życia Dolnoślązakom.

– Dolnośląski Ład jest dużym i fundamentalnym projektem również dla polityki zdrowotnej, dlatego cieszę się, że w dobie pandemii realizowane będą także projekty związane właśnie ze służbą zdrowia. Niezmiernie istotna jest kwestia nie tylko budowy Dolnośląskiego Centrum Onkologicznego, ale również rozwiązania problemów onkologicznych w województwie dolnośląskim. Budowa nowego szpitala znacząco ułatwi i przyspieszy interwencję medyczną i ratowanie życia ludzkiego – mówił Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Najważniejsze projekty

Podczas konferencji omówiono strategiczne projekty, realizowane w ramach Dolnośląskiego Ładu, jak m.in. budowa aglomeracji Zagłębia Miedziowego, która umożliwi zintegrowanie czterech powiatów: legnickiego, polkowickiego, lubińskiego i głogowskiego, co znacząco wpłynie na szerszy dostęp do rynku pracy, edukacji i usług publicznych. Projekt jakim jest Aleja Wielkiej Wyspy to inwestycja ułatwiająca dotarcie mieszkańcom Wrocławia m.in. do Hali Stulecia czy Wrocławskiego Zoo, natomiast mieszkańcom wyspy ułatwi przedostanie się do centrum. Rozbudowa autostrady A4 na odcinku Legnica – Wrocław to projekt priorytetowy ze względu na bardzo duże natężenie ruchu na tym odcinku oraz konieczność zapewnienia bezpiecznej i komfortowej jazdy. Zaprezentowane zostały także szczegóły projektów dotyczących sieci kolejowych, budowy dróg ekspresowych: S8 z Wrocławia przez Kłodzko aż do Boboszowa oraz S5 łącząca Wrocław przez Sobotkę z Bolkowem, budowy i remontów dróg gminnych i powiatowych, realizacji cyklostrady, uruchomienia budowy chodników przy drogach gminnych i powiatowych, wzmocnienia warunków gospodarczych rozwoju regionu oraz dążenia Dolnego Śląska do bycia liderem produkcji odnawialnych źródeł energii w skali całego kraju.

– Dolnośląski Ład to element Polskiego Ładu. Przygotowanie tego projektu było możliwe dzięki dialogowi i współpracy ponad podziałami politycznymi. Chciałbym podziękować samorządowcom oraz politykom, którzy włączyli się w prace nad dolnośląskim ładem a następnie przyjęli go na posiedzeniu ostatniego sejmiku dolnośląskiego – dodał minister Michał Dworczyk.

W konferencji uczestniczyli również sekretarz stanu, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów, Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek oraz Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Krzysztof Maj.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button