- REKLAMA -
Aktualności

Pikieta przeciwko likwidacji darmowej komunikacji w Legnicy

W piątek, tj. 2 października 2020 o godz 16.00, pod Urzędem Miasta w Legnicy, odbędzie się akcja protestacyjna przeciwko podniesieniu cen biletów komunikacji miejskiej oraz wycofaniu darmowych przejazdów dla uczniów i seniorów powyżej 65. roku życia. Organizatorem protestu jest Patryk Spaliński – aktywista miejski oraz Akcja Restart.

Pikieta jest pokłosiem decyzji podjętej przez Radę Miasta Legnicy, która nie tylko zlikwidowała bezpłatne przejazdy dla uczniów legnickich szkół i osób powyżej 65. roku życia ale też wprowadziła podwyżki cen biletów, np. normalnego z 3 zł do 3,60 a ulgowych z 1,5 do 1,8 zł. Taka decyzja nie spodobała się mieszkańcom, którzy w mediach społecznościowych nie zostawili suchej nitki na Prezydencie Krzakowskim oraz Radzie Miejskiej.

Projekt uchwały przegłosowanej przez Radę Miejską nie został zatwierdzony jednogłośnie, bo 8 radnych się sprzeciwiło a 3 wstrzymało się od głosu. Zastanawiające jednak, że w tej sprawie nie odbyła się żadna debata, w której obie strony przedstawiłyby argumenty o zasadności czy bezzsadaności takiej decyzji.

Pomysłodawcom likwidacji darmowej komunikacji dla uczniów legnickich szkół i osób powyżej 65. roku życia, przyświecał cel przywrócenia rentowności miejskiego przewoźnika, który już od dłuższego czasu notował coraz większe straty. Spadek dochodów legnickie MPK odczuło już na początku 2019 roku, kiedy to radni zatwierdzili projekt uchwały, przyznający prawo do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej dzieciom do lat 7, uczniom legnickich szkół oraz seniorom poniżej 70 roku życia.

Jednak epidemia koronawirusa ten stan zapaści finansowej pogłębiła. Autobusy MPK mogły wozić ograniczoną ilość pasażerów, wielu mieszkańców rezygnowało z komunikacji miejskiej z powodu niemożności zakupu biletu etc. Szereg czynników sprawił że władze miasta za konieczne uznały nie tylko likwidację darmowych przejazdów dla niektórych grup społecznych ale też podwyższenie cen biletów. I na takie szukanie oszczędności nie zgadzają się organizatorzy piątkowego protestu.

Nie zgadzamy się na szukanie oszczędności kosztem zdrowia i komfortu osób mieszkających, uczących się i pracujących w Legnicy! Walczmy razem o dobrą komunikację miejską w Legnicy! Pokażmy, że władze miasta muszą liczyć się z obywatelami!

– przekonują organizatorzy protestu.

Protest odbędzie się w piątek 2 października 2020 r. pod Urzędem Miasta Legnicy o godzinie 16:00. Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/1x0Pb6lPb

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 4.3 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button