- REKLAMA -
AktualnościLegnica 112

Oszuści w natarciu. Seniorzy nie dali się nabrać

Po raz kolejny policjanci legnickiej komendy ostrzegają przed oszustami, którzy dzwonią do starszych osób. Tylko dzisiaj dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy odebrał 9 takich zgłoszeń. Ponownie apelujemy o ostrożność!

Dzisiaj tj 10 października br., Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Legnicy odebrał 9 zgłoszeń prób wyłudzenia pieniędzy od starszych osób metodą „na policjanta”. Żadna z naciąganych seniorów nie uwierzyła fałszywym policjantom i od razu po podejrzanym telefonie zadzwoniła do Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, by powiadomić o próbie oszustwa..

Dzisiaj seniorzy odebrali swoje telefonu od rzekomych policjantów, którzy informowali ich, że listonosz, który dostarczył rentę, emeryturę przekazał im fałszywe pieniądze. Oszuści w dalszej części rozmowy proszę o przekazanie tych pieniędzy celem złapania przestępców lub weryfikacji fałszywych pieniędzy. Oszuści są bezwzględni i w sposób umiejętny manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji o posiadanych pieniądzach w domu na koncie i wykorzystać starsze osoby.

Oszustwo na policjanta – jak działają sprawcy

„Fałszywy funkcjonariusz” w swojej rozmowie często podaje wymyślone nazwisko i wydział w którym pracuje oraz komendę Policji. W swojej rozmowie prosi rozmówcę, aby ten nie przerywał rozmowy telefonicznej i wybrał na klawiaturze telefonu numer 997. Wtedy inny głos w słuchawce, potwierdza dane podane przez oszusta i dalej przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie jest zagrożona lub pieniądze posiadane w domu są fałszywe. Przestępcy wywierając presję podają się za funkcjonariuszy, często grożąc konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się nagle urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

mł.asp. Jagoda Ekiert

Czy ten artykuł okazał się przydatny?
TakNie

Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button