AktualnościZ życia miasta

Od nowego roku zapłacimy więcej za wywóz śmieci

Od 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy, które dotyczą gospodarowania odpadami komunalnymi. Od tego momentu każdy z nas będzie miał obowiązek segregowania wytwarzanych odpadów. Zmianie ulegnie również m.in. wysokość opłaty śmieciowej, jak i liczba pojemników, do których będziemy segregować odpady.

Na listopadowej sesji, radni miejscy zajmą się przygotowanymi projektami uchwał, które dotyczą m.in. zmian w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Legnica. Wynika to z konieczności dostosowania prawa miejscowego do  nowych regulacji prawnych, które zawarte są w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz  w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. – Nowe przepisy zawarte w tych dokumentach wymuszają na samorządach konieczność wprowadzenia wielu zmian logistycznych i funkcjonalnych, które wiążą się także z ponoszeniem dodatkowych kosztów przez miasta i gminy – wyjaśnia Przemysław Rogowski, dyrektor Wydziału Środowiska i Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta.

Najważniejsze zmiany dla mieszkańców:

1. Nie wybieramy już w deklaracjach, czy chcemy segregować odpady. Od 1 stycznia 2020 każdy – zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i w firmach –  ma obowiązek prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Za jej brak nakładana będzie podwyższona opłata w wysokości dwukrotnej wartości stawek podstawowych.
2. Odpady będziemy teraz segregować na 5 frakcji (obecnie 3). Oznacza to, że pojawi się 5 pojemników:
– niebieski na papier, w tym tektury,
– żółty na metale i tworzywa sztuczne,
– zielony na szkło,
– brązowy na bioodpady,
– czarny, pomarańczowy lub niemalowany (cynkowany) na odpady zmieszane.
3. Obecnie to właściciel ma obowiązek zapewnienia pojemników na odpady i ponoszenia kosztów ich dzierżawy. W projekcie uchwały proponuje się, aby ten obowiązek przejęła na siebie Gmina poprzez firmę, która wygra przetarg na odbiór odpadów komunalnych. Dotyczy to nieruchomości zamieszkanych oraz mieszanych, gdzie są lokale mieszkalne i usługowe.
4. Właściciele nieruchomości jednorodzinnych mogą zadeklarować prowadzenie kompostownika. Oznacza to 3,50 zł  mniej w opłacie śmieciowej miesięcznie dla każdego mieszkańca.
5. Od nowego roku bioodpady odbierane będą raz w tygodniu, przez cały rok.
6. Każdy właściciel nieruchomości będzie musiał mieć w swoim zasieku pojemnik lub worek na szkło. Obecnie szkło jest zbierane w systemie gniazdowym w wybranych punktach w mieście lub workowym dla zabudowy jednorodzinnej.
7. Firmy będą mogły podejmować decyzję, czy chcą być w gminnym systemie odbioru odpadów, czy sami chcą wybrać firmę, która odbierze im odpady.
8. Stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi zaproponowana w wysokości 21,80 zł miesięcznie na mieszkańca. Zawiera ona w sobie m.in. koszty związane z odbiorem  i zagospodarowaniem odpadów; dostarczaniem, wymienianiem i utrzymywaniem pojemników (lub worków); zbiórek akcyjnych wielkich gabarytów i elektrośmieci, koszty funkcjonowania PSZOKów i Miejskich Punktów Elektroodpadów czy też likwidacji dzikich wysypisk.

– Od początku uruchomienia nowego systemu gospodarowania odpadami w 2013 roku, utrzymywaliśmy stawkę na odbiór odpadów komunalnych na bardzo niskim poziomie. W lutym 2014 roku obniżyliśmy ją nawet z 13,70 zł za odpady segregowane do 9,70 zł. Była to jedna z najniższych stawek w Polsce. Teraz, przez zmiany ustawowe w prawie krajowym, jesteśmy zmuszeni do jej podniesienia. Bardzo długo pracowaliśmy nad tym, aby skalkulować ją na najniższym dla mieszkańców poziomie. Nadal, patrząc na to, co uchwalają inne miasta – jest to korzystna stawka. W niektórych miejscowościach stawka przekracza  już 30 zł miesięcznie na mieszkańca – mówi Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta miasta.

Wiele samorządów już w ubiegłym roku podniosło swoim mieszkańcom opłatę za wywóz śmieci, a teraz szykują się do kolejnych podwyżek. – My chcemy, aby legniczanie jak najmniej odczuli zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Dlatego wprowadzenie większej stawki proponujemy dopiero od nowego roku. Wymusza to na nas wiele czynników, na które nie mamy wpływu. My na tym nie zarabiamy. Nadal jednak nasza stawka jest korzystna na tle innych miast, które już taką opłatę wprowadziły – mówi pani prezydent.

O jakich czynnikach mowa? Chodzi o koszty, jakie generuje wprowadzenie tzw. „rewolucji śmieciowej”, m.in.:
– konieczność wyposażenia każdej nieruchomości w dodatkowe pojemniki lub worki (z 3 do 5),
– wzrost opłaty za składowanie odpadów, tzw. opłaty marszałkowskiej ze 170 zł do 270 zł za tonę,
– wzrost opłaty za odbiór odpadów. W 2014 roku było to 37,00 zł netto za 1 Mg odpadów, w 2019 roku już 64,80 zł, a w 2020 roku prognozuje się jej dalszy wzrost,
– wyższe koszty zagospodarowania odpadów oraz funkcjonowania PSZOKów. W 2014 roku był to koszt prawie 9 mln zł. W 2020 roku kwota ta może przekroczyć 18 mln zł,
– zakaz składowania frakcji wysokoenergetycznej (koszt przekazania jej tony do dalszego zagospodarowania to obecnie 450 zł),
– wzrost kosztów przyjęcia odpadów przez instalację komunalną. W 2014 roku np. koszt zagospodarowania 1 Mg odpadów niesegregowanych wynosił 265 zł, w 2019 – 340 zł,
– coraz niższe ceny rynkowe surowców wtórnych sprzedawanych do ponownego przetworzenia.

Do tego zaliczyć trzeba także m.in. wzrost cen energii i paliw oraz rosnące koszty pracy.

Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na odbiór odpadów komunalnych, zapewnienie worków i pojemników oraz ich utrzymanie. Firma, która go wygra będzie wykonywała w naszym mieście te czynności przez najbliższy rok.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 11

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button