- REKLAMA -
AktualnościZ życia miasta

Od 1 maja więcej zapłacimy za wywóz śmieci

Od 1 maja 2021 r. w Legnicy zaczną obowiązywać nowe stawki za odbiór i zagospodarowanie opadów komunalnych. Decyzję o koniecznym wzroście opłat o kwotę 4,70 zł od osoby zatwierdzili radni podczas poniedziałkowej (29 marca) sesji Rady Miejskiej.

Do końca kwietnia br. legniczanie za odbiór i zagospodarowanie odpadów płacą jeszcze 21,80 zł od osoby. W maju i kolejnych miesiącach zapłacimy 26,50 zł.

Ustalona też została do wysokości 53 zł miesięcznie stawka opłaty podwyższonej w stosunku do właścicieli nieruchomości, którzy nie respektują obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

Dlaczego rosną stawki? Ma to związek m.in. z rosnącymi kosztami odbioru odpadów i transportu do instalacji zagospodarowania. Bardzo poważne są koszty przetwarzania odpadów wysokoenergetycznych, które muszą trafić do utylizacji albo w cementowani, albo w spalarni odpadów. Rosną koszty pracy, paliw, funkcjonowania składowiska i inne. W opłatach, jakie ponoszą mieszkańcy, zagwarantowany jest odbiór pięciu frakcji odpadów i ich przetworzenia. Dostarczane są pojemniki na odpady dla mieszkańców. Cyklicznie odbywają się akcje odbioru odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Po podwyżkach w Legnicy mieszkańcy zapłacą mniej, niż w innych gminach kraju. Dla porównania w Jeleniej Górze stawki wynoszą 35,20 zł od osoby, w Lubinie – 36 zł, w Wałbrzychu – 27 zł, w Kaliszu – 29 zł, w Nowej Soli – 32 zł, a w Lesznie – 33.

W celu prawidłowego i bezstronnego oszacowania stawek wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, nasze miasto zleciło opracowanie kalkulacji profesjonalnej firmie, świadczącej usługi w tym zakresie – Ds Consulting Sp.

(źródło : UM Legnica)

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button