- REKLAMA -
Aktualności

Od 1 maja nowy rozkład jazdy autobusów MPK Legnica

Od 1 maja obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy, według którego kursować będą autobusy legnickiego MPK. Są też inne nowości, m. in. nowe przystanki i nowe linie czy też zmiany częstotliwości kursowania na liniach dotychczasowych, a to wszystko by dostosować ofertę przewozową MPK do rzeczywistych potrzeb mieszkańców.

– Nowy rozkład jazdy to efekt wielomiesięcznej pracy – mówi Zdzisław Bakinowski, prezes MPK. – Zmieniamy w nim przebiegi niektórych tras, wydłużamy linie czy też urealniamy czasy przejazdów między przystankami. Te zmiany, które wprowadzamy, były efektem także życzeń mieszkańców. Jestem przekonany, że dzięki nim zwiększy się dostępność do komunikacji i liczba pasażerów.

Jak zapewnia miejski przewoźnik, nowe rozkłady jazdy zostały przygotowane w oparciu o badania marketingowe i ankietowe oraz raporty dotyczące rzeczywistych czasów przejazdów autobusów. Nowy rozkład jazdy jest już dostępny na stronie MPK oraz na przystankach. Poniżej przedstawiamy listę zmian.

LINIE NR „1” i „11”
wszystkie kursy linii „11” zostaną włączone do rozkładu jazdy linii „1” i równocześnie będą one wydłużone do ul. Złotoryjskiej przy Ceglanej, co przy zwiększonej
częstotliwości kursowania uatrakcyjni linię „1” dla mieszkańców osiedla TBS w Lasku Złotoryjskim. Wszystkie kursy linii „1” z ul. Szewczenki zostaną przeniesione na ul. Chojnowską, Marynarską i Lotniczą, z obsługą przystanków na ul. Chojnowskiej przy Przychodni oraz nowych przystanków w pobliżu skrzyżowania ul. Marynarskiej i Lotniczej. Dotychczasową obsługę ulicy Asnyka (poza liniami nr „16” i „29”) przejmie linia nr „23”.

LINIA NR „6”
dotychczasowa trasa Pętla Iwaszkiewicza – Pętla Grabskiego-ZUS, zostaje wydłużona do Pętli Schumana AUCHAN, poprzez ulice: 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Rzeczypospolitej. Realizację kursów dowożących dzieci z Lasku Złotoryjskiego do szkoły na ul. Grabskiego przejmie linia nr „15”. Wydłużenie trasy linii 6 pozwoli na bezpośrednie skomunikowanie centrum miasta (Plac Słowiański) oraz dzielnicy Tarninów z parkiem, ulicą Rzeczypospolitej i C.H. Auchan, a w przyszłości umożliwi dojazd do kompleksu basenów przy ul. 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Ponadto młodzież z Bielan uzyska dojazd do następujących szkół: ZSB, ZSEM, ZSE. Linia 6 będzie kursowała codziennie, dzięki czemu mieszkańcy okolic ul. Grabskiego i Wojska Polskiego uzyskają łatwiejszy dostęp do usług komunikacji miejskiej w niedziele i święta w godz. 9 – 17.

LINIE NR „15” i „16”
relacji Huta Miedzi – Pętla Iwaszkiewicza i odwrotnie – na jednym kursie obsłuży przystanek Grabskiego-ZUS i odwrotnie, dowożąc dzieci z TBS na ul. Złotoryjskiej do szkoły na ul. Grabskiego oraz odwożąc je po zakończeniu zajęć szkolnych. Wszystkie pozostałe kursy będą realizowane bez zmian przez ul. Złotoryjską. W związku z rozpoczęciem funkcjonowania linii 6 w niedziele, kursowanie linii „16” w niedziele zostaje wstrzymane. Łączna częstotliwość kursowania autobusów między Os. Piekary a Starym Miastem przez Al. Piłsudskiego w niedziele pozostanie na niezmienionym poziomie, a pasażerowie z ul. Asnyka i Złotoryjskiej będą mieli do dyspozycji dodatkowe autobusy regularnie funkcjonującej linii „23”.

LINIA NR „18”
codziennie większość kursów zostanie skrócona do przystanku Jaworzyńska – Os. Sienkiewicza / Nowodworska (przy rondzie), z uwagi na bardzo niskie wykorzystanie autobusów miejskich między Os. Sienkiewicza a LSSE, poza godzinami szczytów komunikacyjnych. Do krańca Jaworzyńska – LSSE linia 18 będzie kursowała w godzinach
szczytów komunikacyjnych oraz późnym wieczorem, zapewniając sprawny dojazd i powrót dedykowany dla pracowników zakładów przemysłowych. Przez cały dzień do krańca Jaworzyńska – LSSE będą kursowały autobusy linii 3, z częstotliwością nie niższą niż co 30 minut.

LINIA NR „23”
relacji Pętla Domejki – Pętla Iwaszkiewicza i odwrotnie. Od ul. Chojnowskiej jej trasa zostaje wydłużona i przebiegać będzie ulicami: Szewczenki, Lotniczą, Marynarską, Asnyka, Złotoryjską, Dziennikarską do ul. Piastowskiej i dalej po starej trasie.

Zmiana trasy wykreuje sporo nowych, interesujących połączeń bezpośrednich, tj.:
a) do ul. Szewczenki (przychodnia rehabilitacyjna) z największych osiedli Legnicy,
b) z ul. Rolniczej do Marynarskiej (pod kątem dojazdu dla uczniów SP 9),
c) z ul. Złotoryjskiej do Piastowskiej, okolic Dworca PKP i Kartuz (Czarnieckiego),
d) z ul. Marynarskiej (osiedle Białe Sady), Asnyka i Złotoryjskiej do Iwaszkiewicza przy Kauflandzie, w pobliże Szpitala Wojewódzkiego.

Autobusy regularnie kursującej linii „23” podniosą dostępność komunikacji miejskiej na Os. Białe Sady, przede wszystkim dzięki obsłudze nowych przystanków na ul. Marynarskiej w pobliżu ul. Lotniczej.

LINIA NR „24”
Ulega modyfikacji trasa linii, która przebiegać będzie na wszystkich kursach jednokierunkowo z ulicy Sikorskiego bezpośrednio w ul. Iwaszkiewicza i następnie bez postoju na pętli przez ul. Sudecką, Piłsudskiego, Rondo Niepodległości, Sikorskiego i dalej po dotychczasowej trasie do Domejki MPK. Każdy kurs linii „24” będzie zapewniał dojazd do Szpitala Wojewódzkiego i przychodni, obsługując przystanek Iwaszkiewicza – Wańkowicza.

LINIA NR „26”
W odpowiedzi na liczne wnioski pracowników zakładów zlokalizowanych w podstrefie LSSE Legnickie Pole oraz rosnące zainteresowanie na usługi komunikacji miejskiej, w dni robocze zostanie uruchomiony dodatkowy kurs dojazdowy dla pracowników rozpoczynających pracę o godz. 8:00 oraz powrotny po godzinie 16:00.

LINIE NR „6”, „18’, „26”, „28”, „29”
Nie będą kursowały w I i II dzień Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Czy ten artykuł okazał się przydatny?
TakNie

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button