- REKLAMA -
AktualnościKoleje Dolnośląskie

Nowosądecki NEWAG dostarczy hybrydy Kolejom Dolnośląskim?

Zakończyło się przyjmowanie ofert w przetargach na zakup pociągów hybrydowych i spalinowych, zorganizowanych przez Koleje Dolnośląskie. Jedynym oferentem, który zgłosił chęć dostawy pociągów hybrydowych jest nowosądecki Newag. Zabrakło natomiast ofert w postępowaniu na dostawę pociągów spalinowych. 

O tym, że Koleje Dolnośląskie zamierzają postawić na pociągi hybrydowe, pisaliśmy już w lutym 2020 roku (czytaj tutaj). Jeszcze wtedy spółka chciała wzbogacić swój tabor o jedenaście nowych składów, w tym aż 6 składów hybrydowych. Koleje Dolnośląskie zdecydowały się jednak zmienić zakres i liczbę postępowań, gdyż wcześniejsza oferta na pojazdy hybrydowe przekraczała założony budżet.

W nowym przetargu planowały zakup dwóch trójczłonowych pojazdów z dwusystemowym napędem elektryczno-spalinowym (hybrydowym, HZT) oraz dwóch dwuczłonowych składów o napędzie spalinowym. Oba przetargi przewidywały też opcję na rozszerzenie w przyszłości zamówienia o 6 kolejnych pociągów.

Jedynym oferentem, który zgłosił chęć dostawy pociągów hybrydowych okazał się nowosądecki Newag, producent hybrydowego Impulsa 2 typu 36WEh. Propozycja producenta wynosi 56.334.000,00 zł brutto, co daje 28.167.000,00 zł za jeden pojazd. Koleje Dolnośląskie planowały przeznaczyć na ten cel jednak o wiele mniejszą kwotę, bo 36,9 mln złotych. Czy KD rozpiszą nowy przetarg, czy też zdecydują się zwiększyć budżet przeznaczony na taborowe zakupy? Decyzja będzie znana po szczegółowym przeanalizowaniu oferty.

Nieco prostsza sytuacja jest w przypadku przetargu na dostarczenie pociągów spalinowych. Do tego przetargu nie stanął żaden oferent. Spółka była zainteresowana zamówieniem dwóch dwuczłonowych składów o napędzie spalinowym.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 7

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button