- REKLAMA -
AktualnościTransport kolejowy

Nowe procedury w Kolejach Dolnośląskich w związku z koronawirusem

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia i rozprzestrzenienia się koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę znaną jako COVID-19, Koleje Dolnośląskie zdecydowały się wprowadzić nowe procedury. Nad ich prawidłową realizacją czuwać będzie specjalnie w tym celu powołany Zespół Kryzysowy.

Jeśli chodzi o tabor Kolei Dolnośląskich, to w myśl nowych wytycznych, będzie on poddawany wzmożonej ilości sprzątań i dezynfekcji. Jednocześnie wszystkie pociągi KD zostały wyposażone w środki ochronne w postaci jednorazowych maseczek i rękawiczek. Niebawem mają się w nich pojawić też dozowniki z płynem do dezynfekcji, z których będą mogli korzystać wszyscy pasażerowie.

Nowe procedury Kolei Dolnośląskich dotyczą też sytuacji w których zaobserwowane przez obsługę pociągu zostaną osoby u których objawy będą na tyle ostre i charakterystyczne, że będą świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Podobnie będzie w przypadku zgłoszenia się takiej osoby do drużyny konduktorskiej. Procedura określa m.in. sposób powiadamiania służb ratowniczych, ustalania miejsca zatrzymania pociągu na potrzeby dojazdu karetki, a także metody odizolowania takiego podróżnego, aby zminimalizować ryzyko jego kontaktu z innymi pasażerami.

Obsługa pociągów Kolei Dolnośląskich, począwszy od maszynistów aż po konduktorów czy kierowników pociągów, posiadają wszelkie informacje o zagrożeniach związanych z koronawirusem i zobowiązani zostali przez Zarząd KD do ich rygorystycznego stosowania w praktyce. Dlatego Koleje Dolnośląskie apelują do podróżnych o bezwzględne stosowania się do ich poleceń, np. w przypadku gdy ktoś z obsługi zaobserwuje u nas objawy grypopodobne i nakaże nam założenie maseczki.

Procedury mające na celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia infekcji wprowadzono też w przypadku drużyn konduktorskich i trakcyjnych. Przygotowano specjalną instrukcję sanitarną a dla konduktorów i maszynistów zakupiono większe ilości stosowanego w Spółce żelu dezynfekującego. Spółka zapowiada też ściślejsze weryfikowanie stanu zdrowia swoich pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem drużyn konduktorskich.

Koleje Dolnośląskie w swoich pociągach oraz na portalach społecznościowych prezentują przygotowane m. in. przez Narodowy Fundusz Zdrowia materiały informacyjne, dotyczące koronawirusa oraz sposobów na minimalizowanie ryzyka infekcji. Najbardziej aktualne informacje można znaleźć na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 18

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button