- REKLAMA -
Aktualności

Ministerstwo uspokaja: Duże sklepy będą działać normalnie

Legniczanie tłumnie ruszyli do robienia zapasów, zapewne pod wpływem rozchodzących się po mediach społecznościowych plotek, że planowane jest zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych. Tymczasem Ministerstwo Rozwoju uspokaja: sklepy działają i będą działać normalnie. 

Oblężenie przeżywają od wczoraj największe legnickie markety, takie jak Bi1, Auchan, Kaufland czy Carrefour. Tłoczno też w dyskontach, gdzie również daje się zauważyć puste półki. To efekt poniekąd zapobiegliwości legniczan, ale głównie krążącego od paru dni po mediach społecznościowych fake newsa, który informuje o rzekomym zamiarze zamknięcia sklepów wielkopowierzchniowych. Z półek znikają głównie środki czystości, produkty z długim terminem przydatności oraz… papier toaletowy.

Ponieważ skala tego zjawiska jest ogólnopolska, głos w tej sprawie postanowiło w końcu zabrać Ministerstwo Rozwoju. Szefowa tego resortu Jadwiga Emilewicz jasno poinformowała, że “nie ma mowy o zamykaniu żadnych placówek handlowych”. Jednocześnie przypomina ona, że zarówno pracownicy sklepów, jak i klienci, są proszeni o przestrzeganie wytycznych dotyczących zasad higieny, o których informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Przypomnijmy, że w placówkach handlowych przede wszystkim zaleca się:

 1. Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
 2. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.
 3. Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
 4. Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
 5. Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
 6. Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
 7. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
 8. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
 9. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
  Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.
 10. Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne:
 • powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
 • wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

NIE zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe!

Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Ważne!

Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 55

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button