Aktualności

Miasto wybuduje strzelnicę. Batalion Terytorialsów jednak w Legnicy?

Legnica planuje wybudować strzelnicę, na którą wyłoży 400 tysięcy złotych a kolejne 800 tysięcy dołoży Ministerstwo Obrony Narodowej. Na strzelnicy będą mogli ćwiczyć żołnierze, obiekt ma być wizytowany przez ekspertów MON. Czy to oznacza, że to jednak w Legnicy będzie batalion Wojsk Obrony Terytorialnej?.

Trwa czwarty etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, który obejmuje cztery województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie i zachodniopomorskie. Wiadomo, że siedzibą dowództwa brygady WOT będzie Wrocław, jednak nie jest też tajemnicą, że w pobliżu Wrocławia ma być ulokowany jeden z batalionów “Terytorialsów”. Na początku 2018 roku pojawiła się informacja, że batalion WOT ulokuje się w Legnicy.

W tym celu miasto przekazało Skarbowi Państwa budynek po byłym “Spożywczaku”. Jednak wojsko dość szybko zdementowało tę informację, podkreślając że decyzji jeszcze nie podjęto i zostanie ona ogłoszona najwcześniej pod koniec roku 2018. Tymczasem mamy już koniec marca 2019 roku a decyzji dotyczącej lokalizacji batalionu w jednym z miast Dolnego Sląska wciąż nie ma. Nieoficjalnie wiadomo, że rozpatrywano 5 lokalizacji: Wałbrzych, Legnicę, Jelenią Górę, Kłodzko i Głogów.

Decyzji jeszcze oficjalnej nie ma, ale są pewne znaki na niebie i ziemi, sugerujące że decyzja została już przez MON podjęta. Może o tym świadczyć dofinansowanie resortu obrony do strzelnicy, która ma powstać właśnie w Legnicy a na której mogliby ćwiczyć m. in. żołnierze. Obiekt ma powstać w okolicach ul. Polkowickiej i Rzeszotarskiej i wyposażony będzie w sześć zadaszonych stanowisk strzeleckich oraz 100-metrowych torów.

Strzelnica ma zostać wybudowana wprawdzie w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie”, jednak jej zlokalizowanie w mieście na pewno będzie mocnym atutem, by to właśnie Legnica stała się siedzibą batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Czy tak właśnie będzie? Póki co pozostaje nam jedynie snuć przypuszczenia i wciąż czekać na oficjalną decyzję MON.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1 komentarz

  1. No tak, jak się 2 do 2 doda to wychodzi 4. Z tym że Wałbrzych chyba Legnicę przebija, bo też ma strzelnicę i to bardzo blisko budynku, który przeznaczono na siedzibę WOT. No i Wałbrzych jest bliżej granicy niż Legnica, więc raczej wybiorą Wałbrzych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button