Aktualności

Maturę czas zacząć. Na początek egzamin pisemny z j.polskiego

Około 269 400 absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce, z czego 1135 w samej Legnicy, przystąpi dziś do egzaminu maturalnego. Na początek czeka ich egzamin pisemny z języka polskiego. Sama matura potrwa do 25 maja a wyniki poznamy 4 lipca.

Egzamin podzielony będzie na część pisemną i ustną. W części pisemnej tegoroczni maturzyści zmierzą się z egzaminami pisemnymi z języka polskiego – na poziomie podstawowym, matematyką – na poziomie podstawowym, językiem obcym nowożytnym – na poziomie podstawowym a absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej podejdą do egzaminu z języka swojej mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym. Egzaminy pisemne potrwają do 23 maja.

Z kolei w części ustnej (która potrwa do 25 maja) na maturzystów czekać będzie egzamin z języka polski – bez określania poziomu, język obcy nowożytny – bez określania poziomu oraz język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (w przypadku absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej). Absolwenci przystępujący do egzaminu w „nowej” formule, będą musieli również obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

W ostatnich latach w tym zakresie najczęściej wybierano język angielski, geografię, matematykę, język polski i biologię. Najmniejszą popularnością cieszyły się za to takie przedmioty jak wiedza o społeczeństwie, informatyka i język niemiecki. W sumie do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w maju 2019 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała 409 różnego rodzaju arkuszy, 83 różnego rodzaju płyty (do egzaminów z języków obcych nowożytnych, informatyki, historii muzyki i wiedzy o tańcu) oraz 1 800 zadań do części ustnej egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych, regionalnych i etnicznych.

W Legnicy do matur przystąpi 1135 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym 623 licealistów (z czego 88 z niepublicznych liceów) oraz 512 uczniów techników. Maturzyści, którzy z różnych przyczyn nie będą w stanie przystąpić do matury w normalnym terminie, będą mogli to uczynić w sesji dodatkowej egzaminu maturalnego od 3 do 19 czerwca. Natomiast sesję poprawkową zaplanowano na 20 i 21 sierpnia br.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button