- REKLAMA -
AktualnościLegnica pomaga

LEGNICA POMAGA WALCZĄCEJ UKRAINIE!

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy. Gdzie można się zgłosić

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji potrzebujący pilnej opieki medycznej, mogą zgłaszać się do Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej – Centrum Opieki FAMILIA, w Legnicy przy ul. Rzeczypospolitej 116, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, tel.: 793 874 893, 600 990 705. W placówce można skorzystać z pomocy tłumacza języka ukraińskiego.

Także każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji, i zgłosi się z problemem zdrowotnym do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego otrzyma niezbędną bezpłatną pomoc medyczną. Punktem, który udziela pomocy w przypadkach nagłych jest Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Pośród zatrudnionych szpitalu osób są również pracownicy biegle posługujący się językiem ukraińskim. W przypadku chęci uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt bezpośredni z personelem SOR lub telefonicznie z lekarzem tego oddziału:

Lek med. Dymitr Liutko tel +48 557 287 880

Lek. med. Siergiej Suprunenko tel +48 508 819 117

Prezydent Tadeusz Krzakowski rozmawiał z merem Drohobycza

Prezydent Tadeusz Krzakowski spotkał się dziś (1 marca) na wideokonferencji z Tarasem Kuczmą, merem Drohobycza, naszego partnerskiego miasta.

– Wszyscy legniczanie solidaryzujemy się z mieszkańcami Drohobycza. Nasze serca są z wami.  Budujemy dla was wsparcie. Przyjmujemy też już uchodźców z Ukrainy. Trzymajcie się i pamiętajcie, że zawsze możecie na nas liczyć – zapewnił prezydent Tadeusz Krzakowski.

Włodarze miast rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i w Drohobyczu. O potrzebach mieszkańców i formach zorganizowania pomocy. W rozmowie z merem Drohobycza uczestniczył też Jerzy Pawliszczy z legnickiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

– Ta pomoc, którą nam okazujecie jest dla nas bardzo potrzebna. – Jesteśmy wam wdzięczni za wsparcie. I mam nadzieję, że sprawiedliwość nadejdzie.

LSSE, miasto Legnica i powiat legnicki – solidarność i konkretne wsparcie dla Ukrainy

Prezydent Tadeusz Krzakowski uczestniczył w spotkaniu z przedsiębiorcami z firm działających w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, którego celem było wypracowanie wspólnego wsparcia dla Ukrainy. W spotkaniu uczestniczył też starosta legnicki Adam Babuśka.

– Wśród pracowników firm strefowych są obywatele Ukrainy. Wielu z nich pozostawiło w kraju swoje rodziny. Musimy się również przygotować na przyjęcie uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi. W pomocy ważna jest skuteczność i jej celność, dlatego wspólnie z przedsiębiorstwami wypracowujemy system wsparcia. Zryw i chęć pomocy jest ogromna, ponieważ praktycznie od pierwszych dni konfliktu zgłaszają się do nas firmy strefowe, które chcą zatrudniać uchodźców bądź oferują im schronienie. To bardzo budujący gest solidarności – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Spółka już w ubiegłym tygodniu zadeklarowała, że w razie potrzeby uruchomi w Legnicy w sumie 100 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Obecnie trwa kompletowanie niezbędnego sprzętu i wyposażenia. Z mieszkańcami Ukrainy, Polakami zamieszkującymi tereny, które zostały objęte wojną, LSSE współpracuje od lat w ramach wsparcia tamtejszych placówek edukacyjnych i instytucji. Wielokrotnie organizowano akcje, w których przekazywane były dary dla najbardziej potrzebujących rodzin lub materiały dla uczniów polskich szkół. Obecne wsparcie obejmuje zakup apteczek, koców, czy fantomów do nauki pierwszej pomocy.

Pomoc w postaci miejsc pracy, mieszkania, czy wyżywienia deklarują również sami przedsiębiorcy. Wszelkie propozycje od zainteresowanych będą przekazywane do LSSE.

Na rozpoczęcie życia w nowym miejscu potrzebne są także fundusze, dlatego firmy, czy też osoby zainteresowane przekazaniem darowizny mogą to zrobić za pośrednictwem Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Sama fundacja dysponuje już środkami na rozpoczęcie działalności przekazanymi przez Fundatora – Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Praktyczne informacje:

– Jesteś przedsiębiorcą i oferujesz wsparcie związane np. z zatrudnieniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem itp.? Prosimy o kontakt e-mail: strefapomocy@lsse.eu lub tel. + 48 533 770 208.

Punkty przyjmowania darów

Legniczanie bardzo chętnie niosą pomoc potrzebującym Ukraińcom uciekającym przed wojną. Widać to zwłaszcza w punktach przyjmowania darów. W otwartym w poniedziałek punkcie w Centrum Wolontariatu Miejskiego  pomagają ochotnicy, młodzi ludzie.

–  Odzew wśród mieszkańców jest  bardzo duży – mówią  wolontariusze. – Już od rana dostarczają, artykuły higieniczne, chemię gospodarczą, żywność. Produkty te segregujemy i układamy w pudełkach. Otrzymają je potrzebujący.

Także w drugim punkcie powstałym już w sobotę legniczanie bardzo chętnie przynoszą dary. Taka postawa jest bardzo budująca.

Punkty przyjmowania darów

Straż Miejska, al. Rzeczypospolitej 3, codziennie w godz. 8.00-18.00, tel. 76 72 33 185.

Centrum Wolontariatu Miejskiego, Rynek 19, poniedziałek – piątek  w godz. 9.00-18.00, sobota- niedziela  10.00-14.00,

Lista darów

 Żywność • woda • żywność do szybkiego  przygotowania (instant)  • żywność z długim terminem ważności • batony (w tym energetyczne)  • bakalie, orzechy  • konserwy  • makarony, płatki zbożowe  do szybkiego  przygotowania • kawa, herbaty, cukier • narzędzia kuchenne jednorazowego  u żytku: talerz głęboki, łyżka,   widelec, nóż etc. Środki higieny Środki higieny i czystości i czystości • płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło  • dezodoranty  • pasty i szczoteczki do zębów • grzebienie  • bielizna damska, męska, dziecięca  • podpaski  • pampersy  • pieluchy dla dorosłych  • papier toaletowy i ręczniki papierowe,  mokre chusteczki  • ręczniki (w tym z mikrofi bry)  • worki na śmieci  • środki dezynfekujące / alkohol  do dezynfekcji

Odzież i okrycie • koce zwykłe i termiczne  • śpiwory  • podkładki pod materac do spania  z wodoodpornej folii aluminiowej  • materace na łóżka polowe • karimaty  • pościel • ubrania (nowe lub używane w dobrym  stanie), chodzi głównie o odzież męską,  np. ciepłe polary   i spodnie, odzież  wodoodporną, termiczną,  ciepłe rękawiczki  • płaszcze przeciwdeszczowe Inne Inne • zapałki  • baterie, powerbanki  • oświetlenie, w tym latarki  • świece • zestawy pierwszej pomocy i środki  opatrunkowe  (m.in. bandaże, gazy,  opatrunki jałowe etc.) • zabawki, kredki, kolorowanki dla dzieci

Organizatorzy zbiórek rzeczowych zwracają uwagę, że dary najlepiej jest wcześniej odpowiednio posortować, zamiast wrzucać do jednego worka. Lepiej użyć kilku mniejszych toreb.

           Punkt informacyjny

Od poniedziałku (28 lutego) w  Centrum Dialogu Obywatelskiego (Rynek 4) działa punkt informacyjny, w którym można uzyskać wszelkie informacje dotyczące pomocy Ukrainie.

Punkt jest czynny w godz. 9.00-18.00. Tel. 76 721 21 77, 76 721 21 78, e-mail pomoc@legnica.eu

Miśnia nasze miasto partnerskie wesprze Drohobycz

– Dziś odbyłem wideokonferencję z naszym niemieckim partnerskim miastem Miśnią, której przedstawiciele zadeklarowali pomoc rzeczową dla Ukrainy. Burmistrz Miśni Marcus Renner wyraził swój solidaryzm z narodem ukraińskim i naszym partnerskim miastem Drohobycz. Urząd Miasta Legnicy prześle listę potrzebnych dla Ukraińców rzeczy. Dziś też planuję wideokonferencję z przedstawicielami Drohobycza – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.

WAŻNE!

Osoby te muszą mieć zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające jej legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Медична допомога людям з України

Кожен громадянин України, який прибув до Польщі через військову агресію Росії та звернувся з проблемою здоров’я до нашої лікарні, отримає необхідну безкоштовну медичну допомогу.
Пункт, який надає допомогу в невідкладних ситуаціях, – це відділення невідкладної допомоги лікарні
Серед людей, які працюють у нашій лікарні, є й працівники, які вільно володіють українською мовою.
Якщо вам потрібна детальна інформація, будь ласка, зв’яжіться з працівниками HED безпосередньо або по телефону з лікарем цього відділення
Лук. мед. Дмитро Лютко, тел. +48 557 287 880
Лук. мед.Сергій Супруненко тел. +48 508 819 117

(Źródło :Wojewódzki Szpital Specjalistyczny)

Legnica gotowa na przyjęcie uchodźców

– Mamy  przygotowanych kilkaset miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Zostaną oni zakwaterowani m.in. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Jordana oraz w Internacie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Przygotowywane są kolejne miejsca. Cała baza noclegowa została już kilka tygodni temu oddana do dyspozycji wojewody dolnośląskiego – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski.

Jednocześnie tworzymy bazę legnickich rodzin, które chcą gościć u siebie osoby uciekające przed wojną w Ukrainie. Jeżeli chcesz im dać dach nad głową i masz do tego warunki, napisz na adres smasojc@legnica.eu

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Źródło
UM Legnica

Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button