Aktualności

Legnica – “Miasto Gąbka”

Legnica w odpowiedzi na zagrożenia związane ze zmianami klimatu, rozpoczęła projekt „Miasto Gąbka”. Program związany z małą retencją realizowany będzie w kilku etapach do 2023 roku.

Pierwszy etap zmian to inwentaryzacja istniejącej zieleni, analiza infrastruktury technicznej oraz uwarunkowań geologicznych i glebowych. Wielkie znaczenie ma też prowadzony już program odnowy zieleni średniej i wysokiej, a także określenie terenów najkorzystniejszych pod względem możliwości retencjonowania wody. Drugi etap stanowić będzie 10 projektów realizacyjnych, dostępnych dla mieszkańców.

Etap trzeci zawierać będzie m.in.: zakładanie instalacji do retencjonowania wód deszczowych, ogrodów wodnych oraz likwidacja i modernizacja wytypowanych nawierzchni nieprzepuszczalnych dla wody. Będą nowe nasadzenia drzew, nowa zieleń towarzysząca obiektom uciążliwym, jak budynki przemysłowe i ciągi komunikacyjne. Powstaną zielone ściany, łąki kwietne i przedogródki, parki kieszonkowe i ogrody motyli.

Kolejny etap to wsparcie dla właścicieli nieruchomości z udostępnieniem dokumentacji projektowej dla tych, którzy podejmą budowę instalacji do gromadzenia deszczówki. Opracowane już są wnioski o dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Jednym z istotnych elementów wdrażania tego systemu będzie ekologiczna edukacja mieszkańców. Koszty opracowania i wdrożenia Programu małej retencji dla miasta Legnicy szacowane są na ponad 1 mln 100 tys. zł.

Mała retencja stanowi jeden z wielu elementów Planu Miejskiej Adaptacji do Zmian Klimatu, który w 2019 roku został przyjęty przez Radę Miejską. Legnica jest jednym z 44 dużych polskich miast, dla których te strategiczne dokumenty zostały już opracowane przez ekspertów, przy wsparciu władz naszego miasta.

Zatrzymywanie deszczówki to jeden z łatwiejszych i podstawowych pomysłów na poprawę jakości życia w mieście. Coraz więcej samorządów prowadzi działania, których celem jest, by miasto działało jak „gąbka”, zatrzymując i akumulując wodę deszczową i umożliwiając jej wykorzystanie w okresach suszy. Legnica kładzie szczególny nacisk na retencję krajobrazową i glebową.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 66

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button