AktualnościInwestycje w Legnicy

Legnica inwestuje w nowoczesne i energooszczędne oświetlenie

Rozpoczęła się wymiana opraw oświetlenia elektrycznego na ulicach: Piłsudskiego od Wielkiej Niedźwiedzicy do Sudeckiej,  Sikorskiego od Wrocławskiej do Piłsudskiego wraz z rondami i Iwaszkiewicza z pętlą autobusową. W ramach tej inwestycji zostaną zdemontowane stare oprawy i założone nowe energooszczędne ledowe. Dzięki temu ulice będą lepiej oświetlone i co teraz jest bardzo ważne rachunki za energię będą niższe. Wymiana oświetlenia wpłynie również na zwiększenie bezpieczeństwa drogowego.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, w sumie zaplanowano wymianę 276 sztuk opraw. Prace rozpoczęto 19 stycznia i zainstalowano tego dnia 76 nowych opraw. Zakończenie zaplanowano  do końca stycznia. Koszt inwestycji ponad 556 tys. 715 zł.

Obecnie montowane są oprawy typu IZYLUM f-my Schreder, wykonane z ciśnieniowego aluminium (materiał do recyklingu ) i wyposażone w źródła światła wykonane w technologii LED oraz układy umożliwiające redukcję mocy. Dotychczas te odcinki ulic były (i jeszcze są) oświetlane oprawami wykonanymi w przestarzałej technologii z sodowymi źródłami światła i korpusem z tworzyw sztucznych nie nadającym się do recyklingu.

Wymiana opraw była planowana na rok 2021, jednak ze względu na pandemię wiele firm ograniczyło lub wstrzymało produkcję, co spowodowało opóźnienie w dostawach opraw.

Poprzednio tak duża wymiana opraw była wykonana w 2020 r. na ul. Wrocławskiej – od skrzyżowania z ul. Wielkiej Niedźwiedzicy do granic miasta.

Nasze miasto już od lat inwestuje w nowoczesne i energooszczędne oświetlenie, które jest jednym z istotnych elementów w walce z emisją dwutlenku węgla do atmosfery.

Zainstalowano je już  m.in. na ul. Nadbrzeżnej, Złotoryjskiej, Obwodnicy Śródmiejskiej, alei Orła Białego, na Tarninowie, w Rynku i okolicznych ulicach. Dodajmy, że na osiedlu Sienkiewicza realizowana jest duża wielomilionowa inwestycja w ramach projektu partnerskiego, pn.: „Wymiana oświetlenia ulicznego i drogowego na energooszczędne w wybranych gminach Legnicko-Głogowskiego Obszaru Interwencji”.

(źródło: UM Legnica)

montaz latarni ledowych legnica
UM Legnica

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button