Aktualności

Kościół katolicki reaguje ws. zagrożenia koronawirusem

W związku z wysokim ryzykiem pojawienia się ogniska epidemicznego wywołanego koronawirusem, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski zdecydował o odwołaniu, zaplanowanego na 14 marca, Diecezjalnego Kongresu Rad Parafialnych. Nowe wytyczne przekazał też Abp Stanisław Gądecki -Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Jak czytamy na stronie Diecezji Legnickiej: “W związku z prośbą Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego Biskup Legnicki podjął decyzję, by dla zapewnienia bezpieczeństwa w kwestiach zdrowia odwołać zaplanowany na 14 marca Diecezjalny Kongres Rad Parafialnych.” Przy okazji Biskup Zbigniew Kiernikowski zachęca wiernych do modlitwy za wszystkich dotkniętych epidemią na świecie: o pokój wieczny dla zmarłych, zdrowie dla chorych i wsparcie dla ich bliskich, lekarzy i opiekunów oraz o mądrość dla rządzących i roztropność dla obywateli.

W związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem, Abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wydał specjalny komunikat, w którym zawarł wytyczne mające na celu zminimalizowania skali rozprzestrzeniania się wirusa. Wśród tych wytycznych jest zalecenie, by zwiększyć – w miarę możliwości – liczbę niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

Dodatkowo w komunikacje znajdziemy apel dla osób starszych i schorowanych, by w obecnej sytuacji pozostały w swoich domach i stąd śledziły transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz dzięki lokalnym transmisjom.

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zawiera też ważne przypomnienie o tym, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button