AktualnościMPK LegnicaRada Miasta Legnicy

Koniec darmowej komunikacji MPK w Legnicy

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej legniccy radni przegłosowali projekt uchwały zakładający likwidację darmowej komunikacji miejskiej dla młodzieży szkolnej i seniorów w wieku 50-65 lat. Dodatkowo by ratować sytuację finansową miejskiego przewoźnika, zatwierdzono podwyżkę cen biletów jednorazowych. Co dziwne, nad tym projektem nie odbyła się żadna debata.

Wiele miast w Polsce zaczyna optymalizować ceny biletów komunikacji miejskiej, głównie z powodu strat generowanych przez sytuację epidemiczną oraz wciąż rosnące ceny energii i koszty pracy. Spadek dochodów miejski przewoźnik jednak odczuł znacznie wcześniej, kiedy to na początku 2019 roku radni zatwierdzili projekt uchwały, przyznający prawo do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej dzieciom do lat 7, uczniom legnickich szkół oraz seniorom poniżej 70 roku życia.

Wczorajsza uchwała nie została wprawdzie przyjęta jednogłośnie (8 radnych było przeciw a 3 wstrzymało się od głosu), nikt jednak nie bardzo kwapił się do dyskusji na ten temat. W myśl przyjętej uchwały, od 1 listopada ulegną podwyższeniu ceny biletów, odebrano też przywilej darmowych przejazdów dla niektórych grup społecznych.

Jednak by nie tworzyć wrażenia, że tylko się odbiera i nic nie daje w zamian, legnickie MPK przygotowało atrakcyjną ofertę dla pasażerów korzystających z biletów długoterminowych. Zamiast bezpłatnych przejazdów dla uczniów, zaproponowano okresowy imienny „Bilet legnickiego ucznia” za 40 zł miesięcznie, uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów w Legnicy na wszystkich liniach.

Za nieco ponad 1 zł posiadacze tych biletów będą mogli każdego dnia jeździć ile tylko będą chcieli. Jeszcze taniej wyjdzie kupując bilet 90 dniowy za 80 zł i 180 dniowy za 150 zł. Z kolei osoby pomiędzy 65 a 70 rokiem życia będą miały możliwość skorzystania z „Biletu dla seniora” na wszystkich liniach , który także kosztować będzie 40 zł.  Nie zmieniła się natomiast cena okresowego imiennego biletu na wszystkie linie w Legnicy – 100 zł za bilet normalny i 50 zł za ulgowy.

Kolejna zła wiadomość dla korzystających z usług komunikacji miejskiej dotyczy podwyżki cen zakupu biletów jednorazowych – zamiast obecnych 3 zł za normalny i 1,5 zł za ulgowy, od 1 listopada zapłacimy odpowiednio 3,60 zł i 1,8 zł. Zdecydowanie taniej za przejazdy wyjdzie zatem, gdy zdecydujemy się na zakup biletów długoterminowych. Bez zmian pozostaje nadal cena biletu  rodzinnego – jednoprzejazdowy 1 zł i 30 dniowy imienny na wszystkie linie – 30 zł.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 4.3 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button