Aktualności

Kolejna grupa ochotników z 16 DBOT wyjechała na poligon w Żaganiu

To będzie wyjątkowe szkolenie, bo zima nie ułatwi przeprowadzenie zaplanowanych zajęć, ale na szczęście, w przeciwieństwie do koronawirusa, ich nie odwoła. Kolejna grupa ochotników wyjechała właśnie na poligon do Żagania, na swoje pierwsze w życiu wojskowe szkolenie. 

To styczniowe, będzie pierwszym zorganizowanym w roku 2021 i pierwszym w tak trudnych warunkach atmosferycznych od początku istnienia 16 DBOT. Grupa 40 ochotników pojawiła się 16 stycznia br. o godz. 7:00 rano w siedzibie 16 DBOT przy ul. Hallera we Wrocławiu. Po zaewidencjonowaniu, przeszkoleniu z zasad bhp, zajęciach z obsługi broni, odebraniu mundurów, bielizny termicznej, śpiworów zimowych, kamizelek taktycznych, hełmów, czapek, rękawic i broni, przemieścili się na obiekty poligonowe w Żaganiu.

Tam zostali podzieleni na plutony, sekcje i zakwaterowani na terenie obozowiska, oczywiście w ogrzewanych domkach. Warunki będą jednak bardzo trudne. Zimno i śnieg to będzie jeden z największych wrogów dla młodych żołnierzy. Zajęcia taktyczne prowadzone są głównie w plenerze, na terenach leśnych i na strzelnicach poligonowych usytuowanych w otwartym terenie. Tutaj żołnierze będą musieli wykazać się nie tylko rzetelnością w przyswajaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale też tężyzną fizyczną. Mróz i śnieg będą nieco utrudniać poruszanie się po lesie, zakładanie obozowisk, a nawet odpoczynek.            

Każdy z 16. dni jakie spędzą w Żaganiu będzie niby taki sam a jednak inny, bo bogatszy o nowe doświadczenia, emocje i zdobytą wiedzę. Pobudka o 5:50 rano. Zbiórka, potem rozruch, czyli bieg na ok. 1 kilometr lub gimnastyka. Śniadanie 6:30 rano. Po śniadaniu wymarsz na poligon i kolejne etapy szkolenia. I tak przez 16 dni wyglądać będzie nauka działań taktycznych, strzelanie oraz przyswajanie zasad udzielania pierwszej pomocy na zasypanym śniegiem polu walki – mówi kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16 DBBOT.

Tradycyjnie ostatnim etapem szkolenia będzie tzw. pętla taktyczna, czyli egzamin z nabytych umiejętności. Ci, którzy zdadzą ten test pomyślnie, będą mogli spokojnie przygotowywać się do uroczystej przysięgi wojskowej, która odbędzie się 31 stycznia w Świętoszowie. Po tym wyjątkowym dla każdego żołnierza wydarzeniu, pozostanie już tylko pakowanie rzeczy osobistych, powrót do jednostki. Tym samym żołnierze rozpoczną 3 letnią naukę w formie e-learningowej, zakańczanej testami ze zdobytej wiedzy. 

Po tym podstawowym szkoleniu poligonowym, żołnierze 16 DBOT będą również mogli uczestniczyć we wsparciu dolnośląskiej służby zdrowia, Policji, instytucji rządowych i pozarządowych, czyli do dalszej walki z Covid-19 oraz objęciem opieką seniorów i osób potrzebujących wsparcia.

Jest nas już ponad 700, a w tym roku planujemy powołać co najmniej drugie tyle. W 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zaplanowano pięć szkoleń podstawowych i wyrównawczych na rok 2021 dla ochotników, którzy chcą służyć Ojczyźnie i społeczeństwu w szeregach Terytorialsów.

Oprócz trwającego odbędą się jeszcze 4 szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Kolejne szkolenia zaplanowane są w dniach 7-23 maja, 3-18 lipca, 11-26 września i 13-28 listopada. Terminy dobrane są tak, aby jak największej grupie kandydatów umożliwić wstąpienie do 16 DBOT.  

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button