- REKLAMA -
AktualnościKoleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie wysłały pociąg humanitarny na granicę z Ukrainą

Pociąg Kolei Dolnośląskich pojechał dziś do Przemyśla na granicę polsko-ukraińską. Skład przewiezie na Dolny Śląsk uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. To kolejny gest wsparcia samorządu województwa w ostatnich dniach. Jako przedstawiciele samorządu województwa w pociągu znaleźli się wicemarszałek Grzegorz Macko oraz Krzysztof Maj – członek zarządu województwa. Na pokładzie są także tłumacze języka ukraińskiego i rosyjskiego.

– Pomagając obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną zorganizowaliśmy przejazd specjalnego pociągu, który zatrzymując się na stacjach w Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Legnicy, Bolesławcu i Zgorzelcu umożliwi przetransportowanie ich w bezpieczne miejsca na terytorium Polski. Przejazd wymagał współpracy Kolei Dolnośląskich, PKP, a także przedstawicieli szczebla rządowego w poszczególnych województwach. Bardzo dziękuję za zaangażowanie i sprawną akcję – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Pociągami KD od soboty bezpłatnie mogą jeździć wszyscy Ukraińcy, a z możliwości tej skorzystało już ok. tysiąca osób. Do specjalnego pociągu Koleje Dolnośląskie zaproszą wszystkich potrzebujących na stacji Przemyśl Główny, skąd w drogę powrotną na Dolny Śląsk wyruszy on dziś późnym wieczorem.

– To sytuacja bez precedensu, dlatego pomagamy jak tylko potrafimy – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Mamy świadomość, że nasza pomoc to kropla w morzu potrzeb, ale każda inicjatywa jest równie ważna. W szczególności szybki, sprawny i bezpieczny transport bezbronnych ludzi chcących znaleźć schronienie w naszym kraju.

Bezpłatne przejazdy dla Ukraińców obowiązują do 6 marca, ale już dziś wiele wskazuje na to, że termin ten zostanie wydłużony.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button