- REKLAMA -
AktualnościTransport kolejowy

Koleje Dolnośląskie połączyły Głogów z Legnicą

11 grudnia 2019 r. odbył się inauguracyjny przejazd składu Kolei Dolnośląskich wyremontowaną trasą do Głogowa. Stałe bezpośrednie połączenia z Legnicy do Głogowa ruszą 15 grudnia 2019 r. a sama podróż trwać będzie 41 minut. 

Uruchomienie tego połączenia możliwe było dzięki przeprowadzeniu rewitalizacji linii kolejowej 289, na którą kolej powróciła po 15 latach. Tym samym dostęp do transportu kolejowego odzyskało całe Zagłębie Miedziowe. Koszt rewitalizacji linii 289 na odcinku Legnica – Rudna Gwizdanów pochłonął łącznie 197 mln złotych, w tym 131 mln złotych dofinansowano ze środków unijnych. Była to jak dotychczas największa inwestycja kolejowa na Dolnym Śląsku zrealizowana przez PKP PLK.

W inauguracyjnym przejeździe z Legnicy do Głogowa po wyremontowanej trasie wziął udział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich, które będą obsługiwać połączenie oraz przedstawiciele władz samorządowych, Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego oraz prezydenci miast Zagłębia Miedziowego: Tadeusz Krzakowski z Legnicy, Robert Raczyński z Lubina oraz Rafael Rokaszewicz z Głogowa.

– Kolej nareszcie połączy największe miasta subregionu, Cieszę się, że możemy docierać z naszą ofertą do kolejnych miast Dolnego Śląska. Mieszkańcy Głogowa zyskują bezpośrednie połączenia z Lubinem i Legnicą. – powiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – To szansa na stworzenie prawdziwej kolei aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego. W przyszłości będziemy zabiegali o uruchomienie połączenia  na trasie Lubin-Polkowice-Głogów. – dodał z kolei Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Od 15 grudnia 2019 roku pasażerowie każdego dnia będą mogli skorzystać z kilkunastu połączeń. 6 par pociągów będzie kursować na linii Legnica – Lubin, którą będzie pokonywało w zaledwie 13 minut w przypadku najszybszych połączeń. Natomiast 8 par będzie obsługiwać trasę Legnica – Głogów, na której czas przejazdu wyniesie od 41 minut. Nowością będzie ekspres „Wyżykowski”, który będzie kursował na trasie z Głogowa do Wrocławia przez Lubin i Legnicę w zaledwie godzinę i 22 minuty.

 

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 103

Czy ten artykuł okazał się przydatny?
TakNie

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button