- REKLAMA -
AktualnościKoleje DolnośląskieTransport kolejowy

Koleje Dolnośląskie kupią od NEWAGU dwie hybrydy

Zakusy Kolei Dolnośląskich by wzbogacić swój tabor o pociągi hybrydowe w końcu zostaną zrealizowane. Spółka rozstrzygnęła przetarg na zakup i dostawę dwóch trójczłonowych pociągów o napędzie dwusystemowym, tj. elektryczno-spalinowym, które dostarczy nowosądecki NEWAG.

O planach Kolei Dolnośląskich dotyczących zakupu pociągów hybrydowych pisaliśmy już w lutym 2020 roku (czytaj tutaj), podkreślając jednocześnie, że prawdopodobnie będzie to hybrydowy Impuls 2 typu 36WEh, produkowany przez nowosądecki NEWAG. Sam przetarg spółka ogłosiła w maju a głównym kryterium była oferowana cena.

Jedyna oferta została przedstawiona przez NEWAG, który zaoferował się dostarczyć dwa trójczłonowe pociągi hybrydowe za kwotę 56.334.000,00 zł brutto (28.167.000,00 zł brutto za jeden pojazd). Spółka przyjęła tę ofertę, co oznacza że hybrydy w taborze Kolei Dolnośląskich pojawią się najpóźniej po 18 miesiącach od podpisania umowy z producentem.

Może się jednak okazać, że zakupy Kolei Dolnośląskich nie ograniczą się jedynie do dwóch hybrydowych składów, gdyż przetarg przewiduje również możliwość tzw. opcji, czyli rozszerzenia zakupu o maksymalnie sześć dodatkowych składów na warunkach zamówienia podstawowego. Na podjęcie decyzji w tej sprawie Koleje Dolnośląskie będą miały rok od podpisania umowy.

Dlaczego Koleje Dolnośląskie sięgają po pociągi hybrydowe? Na pewno decyduje o tym największy atut pociągów dwustystemowych, czyli możliwość obsługiwania wszystkich tras, bez względu na to czy posiadają one trakcję elektryczną czy nie. Oczywiście dochodzi tutaj też czynnik ekologiczny, gdyż będą one korzystać z napędu spalinowego jedynie na tych odcinkach, gdzie będzie to absolutnie niezbędne.

Hybrydy produkowane przez nowosądecki NEWAG to hybrydowe wersje Impulsa 2, czyli składy typu 36WEh. Ten skład oficjalnie zaprezentowano jesienią zeszłego roku na targach TRAKO, gdzie otrzymał nagrodę główną w konkursie im. inż. Ernesta Malinowskiego dla wyrobów i innowacji technicznych stosowanych w kolejnictwie.

Hybrydowy Zespół Trakcyjny IMPULS 2 typu 36WEh jest pierwszym polskim pojazdem szynowym, który oprócz silników elektrycznych posiada też silniki spalinowe. Mogą one przewieźć 330 pasażerów, w tym 160 na miejscach siedzących. Na wyposażeniu znajdziemy też m. in. system zliczania pasażerów, monitoring wnętrza, specjalne windy dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, porty USB oraz aplikację wyświetlającą trasę przejazdu.

Jako pierwsze w Polsce na zakup pociągów hybrydowych zdecydowały się władze Pomorza Zachodniego, które od NEWAG-u kupiły dwa pojazdy Impuls 2 typu 36WEh z napędem hybrydowym, z dodatkową możliwością zamówienia kolejnych dziesięciu, fabrycznie nowych dwunapędowych zespołów trakcyjnych do obsługi kolejowych przewozów pasażerskich w ruchu regionalnym.

 

Czy ten artykuł okazał się przydatny?
TakNie

Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button