AktualnościInwestycje drogowe

Kiedy doczekamy się południowo-wschodniej obwodnicy?

Rząd Mateusza Morawieckiego odkurzył swoją obietnicę dotyczącą programu budowy 100 obwodnic. Na liście ogłoszonej przez Ministerstwo Infrastruktury znalazła się też Legnica, która tym samym może liczyć na rządowe wsparcie potrzebne do budowy południowo-wschodniej obwodnicy.

Obwodnica ta połączy ul. Gniewomierską z ul. Sikorskiego i ma za zadanie wyprowadzić ruch tranzytowy ze ścisłego centrum miasta. Poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, biegnącego zarówno w układzie wschód-zachód wzdłuż drogi krajowej nr 94, jak i od północy (od Lubina), w tym usprawni połączenie tego kierunku z autostradą A4.

Od pewnego czasu miasto ściśle współpracowało z GDDKiA w kwestii realizacji tej inwestycji. Zabezpieczono nawet odpowiednie środki finansowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego odcinka obwodnicy, który przebiegać będzie poza granicami miasta. Odcinek miejski już zaczyna nabierać kształtu, a to za sprawą przebudowy ul. Sikorskiego, na odcinku od ul. Koskowickiej do ul. Sudeckiej. Odcinek ten w przyszłości stanowić będzie element obwodnicy.

Wpisanie tej inwestycji na listę programu budowy 100 obwodnic oznacza, że otrzymała ona zielone światło i że realnych działań w kwestii budowy południowo-wschodniej obwodnicy Legnicy spodziewać się można już w pierwszym kwartale 2023 roku, kiedy to planowane jest ogłoszenie pierwszych przetargów. Docelowo długość odcinka miejskiego i pozamiejskiego wynosi łącznie ok. 3,6 km, w tym na terenie pozamiejskim, realizowanym przez GDDKiA ok. 2,8 km.

Teraz mniejszym problemem wydają się pieniądze a większym ustalenie planowanego przebieg trasy. Propozycja by obwodnica biegła ul. Sikorskiego, czyli przez dość licznie zamieszkane osiedle, spotkało się z dość zdecydowanym protestem mieszkańców. Dlatego zaplanowano konsultacje społeczne w celu uzyskania kompromisu, który brałby pod uwagę racje mieszkańców ale i realne możliwości finansowe przeznaczone na tę inwestycję.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 4.9 / 5. Ilość głosów: 123

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button