Aktualności

Jutro rusza Narodowy Spis Powszechny. Będzie obowiązkowy dla wszystkich

Już jutro, tj 1 kwietnia 2021 roku, rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. Potrwa on do 30 czerwca 2021 roku i będzie obowiązkowy dla wszystkich a za unikanie wypełnienia tego obowiązku statystycznego lub udzielanie fałszywych odpowiedzi grożą surowe kary.

Obowiązkową formą uczestnictwa w Narodowym Spisie Powszechnym będzie tzw. samospis internetowy. Oczywiście będą też metody uzupełniające, czyli spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Główny Urząd Statystyczny już udostępnił wersję demo formularza, który będziemy wypełniać podczas samospisu internetowego (dostępny tutaj). Mamy też możliwość zapoznania się z pytaniami, na jakie przyjdzie nam odpowiadać (lista pytań dostępna tutaj).

Zakres pytań w spisie podzielono na 8 kategorii, takich jak charakterystyka demograficzna (płeć, wiek, adres czy stan cywilny), aktywność ekonomiczna (bieżący status aktywności zawodowej, rodzaj działalności zakładu pracy, zawód wykonywany etc.) czy stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (liczba izb w mieszkaniu ale też ilość izb z całym budynku a nawet rok wybudowania budynku). Biorąc pod uwagę dociekliwość pytań i kary grożące za nieprecyzyjne odpowiedzi, warto zawczasu dobrze przygotować się do udzielania odpowiedzi.

Musimy pamiętać, że zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Unikanie spełnienia takiego obowiązku wiązać się będzie z karą grzywny nawet do 5. tysięcy zł. Co ważne, kara czeka nas też wtedy, gdy wprawdzie weźmiemy udział w Narodowym Spisie Powszechnym, ale udzielać będziemy informacji statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym – wtedy grozi grzywna, kara ograniczenia wolności a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.

Więcej informacji na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 znajdziemy na rządowej stronie https://spis.gov.pl.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button