- REKLAMA -
AktualnościTransport kolejowy

Jest przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 316 Chojnów – Rokitki

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ogłosiła przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 316 na odcinku Chojnów – Rokitki. Linia ta została przejęta przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w roku 2019 z zamiarem przywrócenia na niej ruchu pasażerskiego.

Linia kolejowa nr 316 Chojnów – Rokitki to linia jednotorowa, niezelektryfikowana. Historia tej linii zaczyna się 1 grudnia 1906 roku, kiedy to oddano ją do użytku. Przewozy pasażerskie zawieszono na niej już w 2002 roku. Linię całkowicie zamknięto w 2005 roku a rok później wykreślono ją z ewidencji PKP PLK S.A.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego starania o przywrócenie na tę linię połączeń pasażerskich zainicjował już w roku 2007, kiedy to rozpoczęto wysyłanie zapytań do PKP PLK S.A. jak i Ministerstwa Infrastruktury o możliwość wznowienia kursowania pociągów tym odcinku. Odpowiedzi były jednak negatywne a argumentowano je tym, że linia ta jest zbędna dla potrzeb eksploatacyjnych, a przywrócenie ruchu na tym odcinku wymaga dużych prac inwestycyjnych.

Płomień nadziei na ożywienie tej linii pojawił się ponownie 24 stycznia 2019, kiedy to Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę wyrażającą zgodę na przejęcie od PKP prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz prawa własności budynków i urządzeń związanych z linią kolejową 316 między Rokitkami a Chojnowem. Całkowite przejęcie tego odcinka nastąpiło 29 kwietnia tego samego roku, bo właśnie wtedy podpisano protokół przekazania tej linii.

Realizacja zadania pn.: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 316 relacji Chojnów – Rokitki” prowadzona będzie w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawca wybrany w przetargu, zgodnie z jego zapisami, będzie miał 7 miesięcy na to, by na tym odcinku możliwe było osiągnięcie następujących parametrów eksploatacyjnych: prędkość maksymalna dla pociągów pasażerskich 80 km/h, klasa techniczna toru – 3 (wg instrukcji UK-4), skrajnia budowli zgodna z UK-4, długość peronu: 100 m, wysokość peronu: 0,55 m.

Termin otwarcia złożonych ofert Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wyznaczyła na 13 maja 2021, godz. 10:00. Przy dokonywaniu wyboru najkorzystniejszej oferty stosowane będzie kryterium ceny ofertowej (60% = 60 pkt) i okresu gwarancji (40% = 40 pkt).

 

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button