- REKLAMA -
AktualnościInwestycje drogowe

Jedna jezdnia S3 między Lubinem a Polkowicami otwarta dla kierowców

Trwa budowa drogi ekspresowej S3 na odcinku Lubin Północ – Kaźmierzów. Kierowcom została udostępniona właśnie pierwsza jezdnia na tym odcinku – to 6 km jezdni południowej, pomiędzy węzłami Polkowice Południe i Lubin Północ. Całością budowanego odcinka pojedziemy w II kwartale 2021 roku.

Odkąd realizacją inwestycji zajął się nowy wykonawca, czyli konsorcjum firm: MOTA-ENGIL CENTRAL EUROPE S.A., “MASFALT” Sp. z o.o. oraz “DROGOMEX” Sp. z o.o., prace wyraźnie nabrały tempa. Efektem wytężonej pracy nowego wykonawcy było otwarcie dla ruchu 6 km jezdni południowej drogi ekspresowej S3 pomiędzy węzłami Polkowice Południe i Lubin Północ. To odcinek z trzema pasami ruchu i pasem awaryjnym, w kierunku Legnicy. Kierowcy do jazdy w obu kierunkach będą korzystać z pasów zewnętrznych, a pas środkowy będzie pełnił funkcję dodatkowego zabezpieczenia, rozdzielając kierunki ruchu.

Udostępniony został także węzeł Polkowice Południe (relacja z Polkowic na Lubin i z Lubina na Polkowice). Natomiast na węźle Lubin Północ dostępne są wszystkie łącznice, za wyjątkiem relacji zjazdowej z DK3 na S3 w kierunku Legnicy, dla której przewidziany jest objazd przez dk3 do węzła Lubin Południe.

Na pozostałej części tego 14-kilometrowego odcinka, od węzła Lubin Północ do węzła Kaźmierzów, wykonawca kontynuuje prace na wszystkich frontach robót. Prowadzone są roboty mostowe, branżowe oraz przy układaniu nawierzchni. Wykonywane są zarówno roboty ziemne (górne warstwy nasypów), roboty konstrukcyjne w zakresie wykonywania nawierzchni (podbudowy z kruszywa, warstwy bitumiczne), wykończeniowe (profilowanie i humusowanie skarp, humusowanie pasa rozdziału). Trwają również prace przy wykonywaniu poboczy oraz rowów o specjalnej konstrukcji mineralno-organicznej (chłonnych), trwa wykonywanie przepustów pod drogami. 

Zgodnie z planem postępuję również roboty mostowe. Realizowane są roboty naprawcze po poprzednim wykonawcy związane z wymianą dylatacji na niektórych obiektach. Ponadto trwa betonowanie kap chodnikowych, ustrojów nośnych, umacnianie stożków i montaż schodów skarpowych. Równolegle na całym terenie budowy trwają roboty związane z konserwacją i regulacją wysokościową studni oraz montażem włazów. Trwają prace ziemne i wykonanie konstrukcji skarp i dna zbiorników retencyjnych wód opadowych.  Zakończenie robót przewidziane jest w II kwartale 2021 r.

To nie koniec dobrych informacji z dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S3. Na Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) Kochlice Wschód i Kochlice Zachód, czyli na 65 km drogi ekspresowej S3 pomiędzy Lubinem, a Legnicą, można już zatankować swoje auto. Do dyspozycji kierowców są stacje benzynowe Lotos, udostępniono też punkty gastronomiczne McDonald’s.

mop s3 kochlice
GDDKiA/Michał Soroko
Czy ten artykuł okazał się przydatny?
TakNie

Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z LegnicyPowiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button