AktualnościPolicja

Jazda na “czołgistę” – zabroniona i niebezpieczna

W naszym regionie nadal panuje iście zimowa aura, mimo że wciąż trwa kalendarzowa jesień. Takiej ilości śniegu nie widzieliśmy w Legnicy już bardzo dawno i to w miesiącach bardziej zimowych. Największą frajdę mają z tego najmłodsi, mniej powodów do radości mają kierowcy, każdego ranka muszą wymiatać śnieg i zeskrobywać lód z samochodów.

Każdy kierowca powinien pamiętać, że jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym kierowcom. Warstwa lodu na szybach ogranicza bowiem naszą widoczność, natomiast spadający śnieg w wyniku poruszania się pojazdu może z kolei mocno utrudniać jazdę kierowcom jadącym za nami.

Niestety wielu kierowców zapomina, że odśnieżenie auta to ich obowiązek. Są też kierowcy którzy o tym obowiązku pamiętają, ale wypełniają bo bardzo pobieżnie, czy to z braku czasu czy braku chęci i w wyniku tego poruszają się z wydrapaną szczeliną, dzięki której cokolwiek widzą. Taka jazda, nazywana “na czołgistę” może mieć tragiczne skutki.

Policja przypomina zatem, że odpowiednie przygotowanie auta do jazdy zimą oznacza, nie tylko odśnieżenie wszystkich szyb ale także świateł, tablic rejestracyjnych, lusterek a także dachu, z którego śnieg może zsunąć się na przednią szybę lub pojazdy jadące z tyłu. Pamiętajmy też o tym, że jazda nieodśnieżonym autem, oprócz tego że zagraża naszemu bezpieczeństwu, to jest również wykroczeniem, za które możemy otrzymać mandat karny w wysokości nawet do 3000 złotych.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button