- REKLAMA -
AktualnościInwestycje drogowe

III etap budowy zbiorczej drogi południowej. Sprawdź gdzie zmieni się organizacja ruchu

W najbliższy czwartek (21 lipca) wykonawca budowy zbiorczej drogi południowej zapowiada zmianę organizacji ruchu na ul. Okrężnej i Bystrej. Z kolei 28 lipca czasowa organizacja ruchu wprowadzona zostanie na ul. Myrka, a 1 sierpnia na skrzyżowaniu ul. Koskowickiej z  Sudecką.

– W czwartek 21 lipca, w związku z rozpoczęciem inwestycji pn. „Budowa Zbiorczej Drogi Południowej w Legnicy – Etap III od al. Rzeczypospolitej do ul. Sikorskiego” wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu na ul. Okrężnej i ul. Bystrej wraz z ulicami przyległymi – informuje wykonawca tej inwestycji.

Zostanie wyłączony z ruchu fragment ul. Okrężnej i ul. Bystrej. Ul. Bystra zostanie ulicą bez przejazdu tzw. ślepą, z możliwością dojazdu tylko od ul. Świerkowej – dla obsługi mieszkańców tej ulicy. Na ul. Świerkowej nastąpi zmiana ruchu jednokierunkowego na przeciwny tj. od ul. Bystrej do ul. Świerkowej. W związku z tym nie będzie możliwy przejazd stanowiący skrót między al. Rzeczypospolitej do os. Kopernika. Dodatkowo z ruchu zostanie wyłączony fragment ul. Radosnej przy ul. Srebrnej (za basenem).  O pozostałych zmianach w organizacji ruchu poinformujemy oddzielnie.

Obecnie na budowie zbiorczej drogi południowej trwają roboty ziemne (przygotowawcze) na odcinku od. ul. Myrka do okolic wiaduktu na os. Kopernika.  W poniedziałek (18 lipca) prezydent Tadeusz Krzakowski odwiedził plac budowy.

Przypomnijmy, że przetarg na tę inwestycję wygrało konsorcjum firm Kobylarnia (lider) oraz Mirbud (partner). Planowany czas realizacji całej inwestycji  – 22 miesiące.

Zakres inwestycji z podziałem, realizowany z podziałem na trzy części, obejmuje m.in.:

Część 1

– Budowę nowej drogi o parametrach klasy Z na odcinkach: od ul. Bystrej do ronda przy ul. Radosnej włącznie i drogi północ – południe od ronda przy ul. Radosnej do ronda przy ul. Piłsudskiego/Koskowickiej.

– Budowę drogi klasy L północ – południe, od ronda przy ul. Myrka do ronda przy ul. Radosnej.

– Przebudowę ul. Sportowców i ul. Bystrej wraz z parkingami.

Część 2

– Przebudowę ul. Sudeckiej od ronda przy tej ulicy do ronda przy ul. Sikorskiego włącznie.

Część 3

– Przebudowę ul. Okrężnej od. al. Rzeczypospolitej do ul. Bystrej i budowę nowego odcinka drogi klasy Z od ronda przy ul. Radosnej do ronda przy ul. Sudeckiej.

W ramach tej inwestycji powstaną nowe chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, sieci wodociągowe i inne. Jednym z najpoważniejszych zadań będzie budowa wiaduktu nad torami PKP.

Zbiorcza droga południowa ma dla miasta charakter strategiczny. Jej realizacja rozpoczęła się już w 2003 roku. Wtedy ulica Grabskiego przez ul. Reja połączona została ze Złotoryjską. Powstała dwujezdniowa droga. Trzy lata później ulicę Grabskiego przebudowano na odcinku od Kościuszki do Wojska Polskiego. Powstały dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu, obustronne chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie uliczne, kanalizacja deszczowa, parkingi i tereny zielone.

W ramach przebudowy ulicy Jaworzyńskiej już w 2014 roku kontynuowano budowę zbiorczej drogi południowej w kierunku wschodnim. Ulica Grabskiego, od skrzyżowania z Wojska Polskiego, sięgnęła poza skrzyżowanie z Jaworzyńską.

W 2017 roku zakończył się etap drugi budowy zbiorczej drogi południowej. Powstała arteria od ul. Jaworzyńskiej do al. Rzeczypospolitej, wraz z mostem nad Kaczawą. Koszt tej inwestycji to około 60 mln zł. Zwyciężyła ona w prestiżowym krajowym plebiscycie Modernizacja Roku w kategorii drogi i mosty.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 7

Źródło
UM Legnica
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button